Gönderen Konu: Aşkın olma,vecd hali ve aşk  (Okunma sayısı 3649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

felsefetalebesi

• Katılımcı Üye
  • **
  • İnsan,insanın kurtarıcısıdır...
Aşkın olma,vecd hali ve aşk
« : Temmuz 30, 2017, 02:51:33 ÖS »
Ben felsefe okumadım ama düşünmeye çalışıyorum aklıma sorular takılıyor ve yanıt arıyorum bakalım bana kimler yardım edecek,
ilgi alanım ahlak felsefesi
sizce aşkın olma durumu bir çeşit hipnoz mu
zikir ayinlerinde kendinden geçen yahudi ve muslumanlar ve budistler bu vecd haliyle çok mutlular peki bunları fanatik futbol taraftarlarından ayıran özellikler sizce nedir yani yapıp ettikleri bir şampiyonlar liginde barça real madrid maçı izleyen kişinin yaşadığı boşalmayı mı yaşıyorlar...yoksa herşey gibi boş mu?
tarikat murşidinin vecd hali yani Rabbi ile bir olma durumu günlük yaşamda uygulanamaz bir şey mi ,öylese bu tarikat liderlerinin kadınlar ve zenginlik içinde yaşamları ne?
Leyla mecnun aşkı bize aşkınlık veriri mi ? bir kızı severek Rabbimize ulaşabilirimiyiz yani aşk kaç çeşit, kadına duyulanla, Rabbe duyulan aşk bir mi?
Kant bergson ve ahlakçılar sezgiciler bu aşkın olma durumuna ne derler
HAŞİYE FELSEFE NETDEKİ FELSEFE TALEBESİ DEĞİLİM...

SAYGILARIMLA
« Son Düzenleme: Temmuz 30, 2017, 02:54:03 ÖS Gönderen: felsefetalebesi »
Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi,başkasına yapma...

felsefetalebesi

• Katılımcı Üye
  • **
Ynt: Aşkın olma,vecd hali ve aşk
« Yanıtla #1 : Temmuz 31, 2017, 06:18:00 ÖS »
Sayın epoche yine yardımıma koşmuş alıntı kısımlarını okudum fakat burada şöyle bir sorum olacak 
1) Aşkın olma hali ile günlük karşılaştığımız olaylarda çözüm olur mu? Ben felsefenin uygulanması gerektiğini düşünenlerdenim
mesela;trafikteyiz ve biri sinyal vermeden solluyor az daha kaza yapacağız buradaki tepkiniz ne olur karşınızdaki kişinin bir anlık dalgınlıkla kaza yapma olasılığını mı düşünürsünüz yoksa bir barbar olduğunu ve kendinden başka kimseyi düşünmediğini mi? Karşılık olarak kafasını kırmak mı istersiniz yoksa sözlü olarak uyarmak mı? Müridin aşkın olma hali hataları Rab katına havale edip iyi niyetli çözüme kavuşturma şeklinde yansıyabilir mi?
2 )Bir örnekte bir yazardan Hasan Ali Toptaşı herkes tanır yazar kendisi icra memuru imiş ama bir gün bir icra sırasında çizgi film izleyen bir çocuğun tv sini aldığını farketmiş ve mesleğini bırakmış sizce bu bir aşkın olma hali midir?
Bergsonun bu konuda yazdığı bir şeyler mutlaka vardır evet yardımcı olacak bilgisi olan var mı?

felsefetalebesi

• Katılımcı Üye
  • **
Ynt: Aşkın olma,vecd hali ve aşk
« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2017, 06:43:20 ÖS »
Selamlar;

Bergsondan bir şeyler bulamadım ama Nurettin Topçu bir şeyler yazmış bu da gösteriyor ki Hristiyan teolojisiyle Musluman Teoloji birbirinden farklı
“… Bu hale ulaşmak isteyen ruh günahlardan temizleniyor, kendinden geçiyor, dünya cemiyetlerini ve fena libasını terkediyor. Bütün bunlara temizlenme (purification) deniliyor. Böylece kalp benliğinden boşaldıktan sonra Allah’a ait bir şey oluyor ve iki aşk o zaman birleşiyorlar” (Bergson, 55). bergson isimli kitabından Nurettin Topçunun
Saygılarımla...