Gönderen Konu: BIG BANG öncesi  (Okunma sayısı 288 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zgnrsn-R

  • Yoğun Katılımcı
  • *****
  • İleti: 539
BIG BANG öncesi
« : Eylül 03, 2022, 11:30:07 ÖÖ »
BiG BANG öncesi

Milyarlarca yıllık süreçte enerjinin serüvenleri sonucunda insan denilen bir organizma türü zihinsel yetenekleri eşliğinde evren ve hayattaki yerini idrak edebilecek düzeye geldi. Bunun için bilim ve felsefe araçlarını sonuna kadar zorluyor.

Fakat bir nokta var; ki, ondan öncesi için akıl bir şey yapamıyor: BIG BANG (BÜYÜK PATLAMA)

"Büyük patlama" yalnızca bir hipotez/spekülasyon. Ancak bu konudaki hipotezlerden en az reddedileni. Bu tahmine kaynak olan olgu ise gökada gruplarının birbirinden uzaklaşmaları; filmi tersine oynattığımızda bir noktadan her yöne dağılma olayı akıl ediliyor. olay kararlı haline  geldikten sonra "DÜZGÜN GENİŞLEME" teorisi adını alıyor.

Teorik fizikçiler, büyük patlamadan öncesi için de tahminlerde bulunmaya başladılar. Fakat bunlar da tahminden öteye gidemiyor; hatta "atış serbest" ya da "fikir jimnastiği" ya da "olası seçenekler sıralaması" gibi. Kanıtlanamayanlar elenecek.

Benim evrenin yaşı üzerine olan çalışmamda (age of multiverse 19.28 Gyrs) büyük patlamanın bir tık öncesine dair bulgular var:

Bilindiği gibi son yıllara kadar  EVREN (gördüğümüz ve göremediğimiz her şey) zihnimizde tek bir oluşum olarak resmediliyordu. Bu düşüncenin tanımladığı genişleyen evren formu küresel yüzey olmalıydı; bu durumda küre içi ve dışı büyük boşluk olurdu, halbuki yönden bağımsız olarak her yönde gök cisimleri mevcut ve aralarda büyük boşluklar var. Bu tespit sebebiyle "kek" modeli ileri sürülmüştür.

Evreni yaşı hesabım multiverse (çoklu evren) modelini destekliyor. Sabun köpüklerini düşünelim; tek sabun köpüğü hücresi düzgün bir küresel yüzeydir. Sabun köpüğü hücreleri birbirine yapıştığında bir düzlemsel arayüz oluşur. Evrenin başlangıcından bir süre sonra kısmen madde partikülleri oluşup, sonrasında bunların topaklanması ile gök cisimleri oluştuğuna göre bu sabun köpüğü benzetmesinde -ara yüz oluşmaksızın- küre hücrelerin iç içe geçtiğini ve küre formu fazla bozulmadan genişlemeye devam ettiklerini düşünebiliriz. Bu model, izotropik gözlemleri, evrendeki astronomik/aşırı büyüklükteki mesafelere rağmen bazı galaksi çarpışmalarını, ve büyük resimdeki filament yapılanmayı (bölgesel yoğunlaşmaları) izah edebiliyor.

Bu durumda büyük patlamadan hemen önce, tek olan enerji yumağı sayısı belirsiz enerji yumaklarına ayrılıp sonrasında hepsinin patlayıp "madde + enerji" birlikteliğine dönüşerek genişlemeye devam ettiklerini düşündürüyor.
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2022, 05:39:14 ÖS Gönderen: zgnrsn-R »
Kendi öz muhakemesini kullanmayanların hedefi/akıbeti, olgu/olayı çözümlemek yerine "kandırılmak" olabilir.

P_zar

  • Aktif Üye
  • ***
  • İleti: 51
Ynt: BIG BANG öncesi
« Yanıtla #1 : Eylül 08, 2022, 04:15:42 ÖS »
bildiğim kadarıyla tartışmaların odağında Büyük Patlamanın hiçlikte mi, yoksa sanal parçacıklardan boşlukta mı meydana geldiği, ayrıca, Büyük Patlama, bir kez mi yoksa birden çok mu meydana gelmiş olabileceği var.
« Son Düzenleme: Eylül 09, 2022, 06:11:51 ÖÖ Gönderen: P_zar »