Gönderen Konu: Görelilik Üzerine Düşünceler  (Okunma sayısı 1009 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oe_

• Yoğun Katılımcı
Ynt: Görelilik Üzerine Düşünceler
« Yanıtla #15 : Ağustos 16, 2022, 11:04:23 ÖS »
Geçmişteyken bir anlığına geçmişimi yaşadım. Gelecekte de bir anlığına geleceğimi yaşayacağım.
Aslında bir anlığına değil, bir sürü an. Geçmişte geçmişimi yaşadım, gelecekte de geleceğimi yaşayacağım.
Şaka bir yana, 'sonsuz şimdi' tüm anları içeriyor olabilir.
Ama bunun zamanın gerçekliği ile çok bağlantısı yok aslında.
Zaman uzaydan daha gerçektir.
Zamansız uzay olmaz, ama uzaysız zaman olabilir (bir film gibi (bir rüya gibi). Filmin mekanı/uzayı (ve olayları) kendi zamanının içinde içerilmektedir)

Adem

• Katılımcı Üye
  • **
Ynt: Görelilik Üzerine Düşünceler
« Yanıtla #16 : Ağustos 17, 2022, 06:29:36 ÖÖ »
Geçmişteyken bir anlığına geçmişimi yaşadım. Gelecekte de bir anlığına geleceğimi yaşayacağım.
Aslında bir anlığına değil, bir sürü an. Geçmişte geçmişimi yaşadım, gelecekte de geleceğimi yaşayacağım.
Şaka bir yana, 'sonsuz şimdi' tüm anları içeriyor olabilir.
Ama bunun zamanın gerçekliği ile çok bağlantısı yok aslında.
Zaman uzaydan daha gerçektir.
Zamansız uzay olmaz, ama uzaysız zaman olabilir (bir film gibi (bir rüya gibi). Filmin mekanı/uzayı (ve olayları) kendi zamanının içinde içerilmektedir)

Geçmişte yaşadım , gelecekte yaşayacağım diye sadece şu anda diyebilirsiniz. O sonsuz an da.

Geçmiş ve gelecek tümüyle su an da vardır....

Yaşanan o tek anda...

Uzay ve zaman birbirinden ayrılamaz. Uzay varsa zaman olmak zorundadır , zaman varsa uzay olmak zorundadır. Rüyada zaman varsa , gördüğünüz şey uzayın ta kendisidir. Rüyada görünen rüya gerçekliği içindeki zaman , uyanıkken zaman varsa gördüğünüz şey uyanıklık gerçeğinin mekanıdır.
« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2022, 06:30:50 ÖÖ Gönderen: Adem »