Gönderen Konu: Felsefe - öğrenim reformu ilişkisi  (Okunma sayısı 234 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zgnrsn

• Aktif Üye
Felsefe - öğrenim reformu ilişkisi
« : Nisan 10, 2019, 12:04:20 ÖS »
Felsefe -  öğrenim reformu ilişkisi

2008 yılında Milliyet gazetesi “Nasıl bir eğitim reformu?” konulu bir yarışma açmıştı. Ben de katılmak istemiş ve bir dosya hazırlamıştım. Fakat son anda göndermekten vazgeçtim (Bu yarışmayı Bozkurt Güvenç kazandı ve fakat çalışması yayınlanmadı ya da ben ulaşamadım).
Vazgeçme nedenim araştırmam sırasında daha önce geliştirilen reform önerilerinin akıbetini görmüş olmam.

2010 lu yıllarda bir öğretmen tanıdığıma böyle bir çalışma yaptığımı söylediğimde “sen kim; eğitim reformu kim?” der gibi hafife almıştı. Çalışmamı o anda bulup gösteremedim.

Zaman içinde bu konunun zihnimde bir dosya olarak açık kaldığını hissediyordum.

TFK başkanı İoanna Kuçuradi bir röportajında “bize bırakın, 3-5 yıl içinde halledelim” gibi bir şeyler söylemişti. TFK bu anlamda bir çalışma yaptırsaydı sonuç,  “benim o yarışma raporum olurdu” diye içimden geçirdim. Fakat gene paylaşmadım.

Kağıt yığınlarımı düzenlerken o çalışmam elime geçti ve bu defa paylaşmaya sıcak bakmaya başladım; ya da altbeynim, kendimi ikna için argümanlar aramaya başladı. Bunlardan biri, benim annem babam ilkokul mezunu idi, fakat taa 1960 lı yıllarda üç çocuklarını da yüksek öğrenime yönlendirmişlerdi. Oysa doğal benmerkezcil/organizmal yapı, kendi kapasitesinin fazla dışına çıkılmasını istemez (Bunu dünya çapındaki -ingilizce- forumlarda dahi deneyimledim; yani forum moderatörleri, kendilerini aşan vizyon sahiplerini etraflarında istemiyorlar). Buna rağmen ailem çocuklarının kendilerini aşmasını, küçük görme potansiyelini göze alıyorlardı.

Kendi çalışmamı özet olarak bu başlıkta paylaşacağım; yitip gitmesin; en azından birileri not etsin anlayışındayım.

Lütfen felsefe ilgilenenleri olarak siz de kendi önerilerinizi paylaşınız, eleştirel katkıda bulununuz.
« Son Düzenleme: Nisan 17, 2019, 04:02:00 ÖS Gönderen: zgnrsn »

zgnrsn

• Aktif Üye
Ynt: Felsefe - öğrenim reformu ilişkisi
« Yanıtla #1 : Nisan 16, 2019, 08:05:17 ÖS »
 Önerilerimi kaldırdım.
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2019, 10:56:22 ÖÖ Gönderen: zgnrsn »

zgnrsn

• Aktif Üye
Ynt: Yetkin ve etkili insan hedefi
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2019, 11:51:50 ÖÖ »
  :(