Gönderen Konu: Deccal decadence Nietszche  (Okunma sayısı 138 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

albertinkaranfili

• Katılımcı Üye
  • **
Deccal decadence Nietszche
« : Şubat 19, 2019, 02:28:13 ÖS »
   Bu kitabı bir edebiyat eseri olarak görüyorum çünkü aksaklıkları,yanlışları söylüyor ama bir çıkış işareti vermiyor...Bu kitabı alın okuyun da demiyorum çünkü hristiyanlık-yahudilik-tanrı eleştirisiyle kurgulu dinlerin tarihte nasıl filizlendiğini ve hangi çıkarlara hizmet ettiğini anlatıyor...Tabi muhammed peygamberde nasibini alıyor,kitabın bir yerinde var,platonda nasibini alıyor...

Ama şunu yapıyor merhameti eleştirirken daha fazla merhametli olalım demiyor, yırtıcılara yol veriyor herhalde niçenin dünyasını yaşasaydık,şu an birçoğumuz savaşlardan,katliamlardan geçerdik...Oysa bizler saf barışın temsilcileri olarak -bu cümlem niçenin bizimkilerine karşı-dinlerin,devletlerin,savaşı meşrulaştırmalarına karşı koymaliyiz işte can alıcı nokta burası eskiyi yıkarken yerine daha barışçıl daha ahlaki, daha sevgi, dolu bir dünya kurmalı...

Ben şunu savunuyorum,dindarlık ve aydınlık bugunu değiştirmeye muktedir olmasada ,ılımlı bir yaşamı sağlayabilir...

Yani şu daha komşusunun namusuna saygı duyamayan fikir, insan; dünyayı ne sosyalizmle ne milliyetçilikle no modernizmle kuramaz...

Aynı şey daha geniş manada daha ötekinin canını,malını,koruyamıyorsa ve saldırıyorsa bu olsa olsa yozluğun şarkısıdır...Musluman da olsa,yahudide olsa eğer bazı eksiklikler içindedir ve kötüdür...Kötülüğü dısarda değil içinizde arayın...ve yanıbaşınızda size benzeyen ama insan olamayanlar da...

albertinkaranfili

• Katılımcı Üye
  • **
Ynt: Deccal decadence Nietszche
« Yanıtla #1 : Şubat 19, 2019, 02:31:48 ÖS »
Son cümleme ilave; kötülüğü anladık peki ne yapacağız ,uzaklaşacağız ,yeni arkadaslar bulacağız ve sözle uyaracağız...Yoksa şiddeti kullanmak sadece bizi kirletir...