Gönderen Konu: Meditasyon  (Okunma sayısı 8412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burake

• Aktif Üye
Ynt: Meditasyon
« Yanıtla #30 : Temmuz 11, 2021, 07:26:11 ÖÖ »
Dünyayı/evreni önce bir kendi içime alayım. Sonra onu incelemeye, onun hakkında düşünmeye devam edebirim elbette :)

zgnrsn-R

• Sr. Member
« Yanıtla #31 : Temmuz 14, 2021, 10:03:00 ÖÖ »
Dünyayı/evreni önce bir kendi içime alayım. Sonra onu incelemeye, onun hakkında düşünmeye devam edebilirim elbette :)

Bazı insanlar bu aşamaya gelmeden, -yaygın birincil dünya görüşü kalıplamaları eşliğinde- ömürlerini, temel ihtiyaçları ve hazları arasında savrularak tamamlıyorlar. Doğa zaten organizmaların felsefe yapmalarını hedeflememiştir. Geleneksel insan yaşantısına uyum sorunları olanlar ya da başetme eşiği, baskın çerçevenin / paradigmal kabuğun dışını merak etmeye izin verebilenler felsefi soruların peşine takılabilirler.

Kendi öz muhakemesini kullanmayanların hedefi/akıbeti, olgu/olayı çözümlemek yerine "kandırılmak" olabilir.

burake

• Aktif Üye
« Yanıtla #32 : Temmuz 18, 2021, 08:37:16 ÖÖ »
Dünyayı/evreni önce bir kendi içime alayım. Sonra onu incelemeye, onun hakkında düşünmeye devam edebilirim elbette :)

Bazı insanlar bu aşamaya gelmeden, -yaygın birincil dünya görüşü kalıplamaları eşliğinde- ömürlerini, temel ihtiyaçları ve hazları arasında savrularak tamamlıyorlar. Doğa zaten organizmaların felsefe yapmalarını hedeflememiştir. Geleneksel insan yaşantısına uyum sorunları olanlar ya da başetme eşiği, baskın çerçevenin / paradigmal kabuğun dışını merak etmeye izin verebilenler felsefi soruların peşine takılabilirler.

Bu aşamaya gelmek kolay değil. Basit gibi görünse de...

burake

• Aktif Üye
« Yanıtla #33 : Ağustos 01, 2021, 06:01:00 ÖÖ »
Hayatın gizli bir planı vardır. Ve her şey o plana göre işler. Hayatta olan biten her şey ruhun tam da o anda ihtiyacı olan şeyle uyumludur. Plan amaçsız değildir. Onun (yine bizden gizli, bilinçli olarak algılayamadığımız) hedeflerine ulaşılması gereklidir. Bunu yapabilirsek karşımıza bir sonraki aşama ve aşamalar çıkar. Bizden gizli ama saat gibi tıkır tıkır işleyen mükemmel bir programın içindeyiz. Hataya yer vermeyen, sadece eğer gerçekleştiremezsek bize bir kere daha aynı fırsatı bıkmaz, usanmaz bir şekilde sunan, asla geriye gitmeyen, hep ilerlemekten oluşan temelde basit ama yaşarken karmaşık ve gizemli. İşaretlere dikkat etmeli, fırsatları değerlendirmeliyiz.

burake

• Aktif Üye
« Yanıtla #34 : Ağustos 04, 2021, 04:47:30 ÖS »
Bugünlerde endişeliyim. Çok endişeliyim...

burake

• Aktif Üye
« Yanıtla #35 : Ağustos 08, 2021, 08:26:18 ÖÖ »
Bugünlerde endişeliyim. Çok endişeliyim...

Endişe büyük resmi görememekle alakalıdır. İnsanların "minik" dünyalarında mevcuttur.

burake

• Aktif Üye
« Yanıtla #36 : Ağustos 12, 2021, 01:37:53 ÖS »
Gerçek bir arayış içinde olan kişi, kendisini arayan kişidir.
Biri dışında tüm sorulardan vazgeç:
“ben kimim?” Her şeyden sonra, emin olduğun tek gerçek senin var olduğundur.
“Ben” kesindir.
“Ben buyum.” ise değildir.
Gerçekte ne olduğunu bulmak için uğraş.
Ne olduğunu bilmek için ise önce ne olmadığını araştırıp bilmelisin.
Sen olmayan her şeyi bedeni, duyguları, düşünceleri, zamanı, uzayı, şunu ya da bunu, somut ya da soyut olarak algılayabileceğin her şeyi keşfet.
Algılama fiilinin kendisi, senin algıladığın şey olmadığını gösterir. Akli düzeyde, ancak negatif (sen olmayan) terimlerle tarif edilebileceğini ne denli açık ve kesin bir biçimde anlarsan, arayışında o denli çabuk sona erer ve sınırsız varlık olduğunu idrak edersin.
Aydınlanmış kişide zihin olaylar üretmeyi durdurur. O, çok eskilerden gelen kesintisiz arayış durur. Hiç bir şey istenmez, hiç bir şey beklenmez. Hiç bir şeyi, aydınlanmış kişi kendine ait saymaz.
Uğrunda uğraş verecek bir "ben" kalmaz. Alışılmış kesin kanılar kaybolur. Daha önce birçok şeyden emin olan aydınlanmış kişi şimdi hiç bir şeyden emin değildir.
Bir beden olunduğu fikri son bulur.
Sonunda bilirsiniz ki ne günah vardır ne suç ne de ceza. Yalnız sonsuz değişimleri içinde hayat vardır. Kişisel "ben"in eriyip kaybolması ile kişisel ıstırap da son bulur. Geriye kalan ise şefkatin büyük hüznü ve gereksiz acının dehşetidir.
Kişilik sadece bir imgeleme ürünüdür, öz varlık bu imgelemenin
kurbanıdır.
Tekrar edilmedikçe hiçbir şey hata değildir...   
KENDİ HAKKINIZDAKİ BÜTÜN FİKİRLERDEN VAZGEÇİN VE SADECE OLUN!

Sri Nisargadatta Maharaj, Ben O'yum