Gönderen Konu: Meditasyon  (Okunma sayısı 237 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burake

• Katılımcı Üye
  • **
Meditasyon
« : Ocak 09, 2019, 10:56:52 ÖS »
Nedir? Nasıl yapılır? Yapılır mı? Birşeyleri yapma durumu mudur yoksa sadece bir "oluş hali" midir? Bir yöntemi, hatta bir tanımı olabilir mi yoksa her yöntem ve tanım sınırsız olanakları sınırlayarak bize ayak bağı mı olacaktır? Bilmiyorum. Zor sorular. Herkesin kendi deneyiminde yanıtlaması gereken sorular belki de. Tek bildiğim "bilinmeyene olan kapıyı bir şekilde aralamak" gerektiği. Hep bildiğimiz (bildiğimizi sandığımız) şeylerin arasında bir boşluk yaratmak gerektiği. Bildiğimiz hiçbir şeye, hiçbir düşünce, duygu, anı, eylem vs. benzememesi gerekiyor. Bilinmeyenin bize uzanabileceği bir boşluk yaratmamız gerekiyor. Evet sanırım bu. En azından şimdilik. Bir boşluk. Bir hiçlik. Bir eylem-sizlik, düşünce-sizlik, şey-sizlik durumu meditasyon.
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2019, 11:00:20 ÖS Gönderen: burake »

zgnrsn

• Aktif Üye
Ynt: Meditasyon
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2019, 03:09:23 ÖS »
Nedir? Nasıl yapılır? Yapılır mı? Bir boşluk. Bir hiçlik. Bir eylem-sizlik, düşünce-sizlik, şey-sizlik durumu meditasyon.

Farkındalık meditasyonu nedir?

Anın farkında olmaktır.
Bedenin, duygularını, düşüncelerini tanımlamaktır.
Kendini tanımaktır.
Yargısızca gözlemlemektir.
Bilinçli bir düşünce ve gözlem yapısıdır.
Zihnin ve bedenin buluşmasıdır.

Ne değildir?

Din değildir.
Düşünmemek değildir.
Aksiyon almamak değildir.
Bir kaçış noktası değildir.
Sadece bir stres ve kaygı ilacı değildir.
Zor değildir.

İnternette yukarıdaki gibi bol miktarda anlatım varsa da ben kendi kanaatimi ve deneyimimi paylaşmak istiyorum:

1- Meditasyon sözcüğü kendi başına "derin düşünce" anlamındadır. Transandental meditasyon TM ise "düşünceyi aşma" anlamında kullanılır.
2- Beynimiz, organizmanın/bedenin çalışmasını idare eden bölüm, duyguların ve derin düşüncelerin harmanlandığı ve zihinsel bütünlüğün oluşturulduğu alt beyin ve korteks denilen üst beyin olarak üç bölümde sınıflandırılabilir.
3- Günümüzde dış uyaranlar bombardıman düzeyinde ve zihnimizi adeta terörize ediyor. Hayat akışı hızı da zorlayıcı derecede artmış durumda; gündem, bir olay yeterince irdelenemeden değişiveriyor. Bu tabloda insanlar daha çok korteks düzeyinde yaşamaya mahkum edilmiş oluyor.
4- Diğer taraftan korteks yoğun yaşamak metabolizmayı idare eden beyin bölümünü depresyona sokup görevini layıkıyla yapmasına engel oluyor. Bu görev artık yalnızca derin ve kaliteli uyku sırasında yerine getirilebiliyor. Bu da bedenin işlevselliği ile sınırlı kalır; zihinsel bütünlük için bir katkı yapmaz.
5-Transandental Meditasyonda üst beyin/korteks bir şekilde oyalanıp (tekrarlı dua okumak, tesbih, müziği dikkatini vererek dinlemek, dans etmek, spor yapmak, keyifli seyirler yapmak, mantra kullanmak vb) alt beyin üzerindeki baskı azaltılır ve daha işlevsel olması sağlanır.
6- TM, bir teknikten ibarettir ve düzenli yapıldığında bazı faydaları vardır: Stresin sebep olduğu psiko-somatik rahatsızlıklar azalır; alt beyin ile korteks arasındaki iletişim daha verimli hale gelir. Kişi daha fazla düşünsel üretim/sentezleme yapabilir. Özeleştiri artar.
7- Psikiyatrik ilaçlar, alkol ya da madde kullanımı hallerinde beyne zarar vereceği ifade edilmiştir.
8- Kendi deneyimimi özetlersem; zihinsel tablomu çok dağınık, düzensiz karmakarışık bir kütüphaneye benzetirsem, TM yaptığımda bu kitaplık işlevsel bir düzenliliğe dönüşüyor.

Apotheous

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Şubat 02, 2019, 12:07:20 ÖÖ »
Bilinmeyenin bize uzanabileceği bir boşluk yaratmamız gerekiyor.
Hocam şu cümlene düştüm. Güzel bir şey keşfetmişsin. İnsan için yaralı olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir ibadetten çok daha yararlıdır diye tahmin ediyorum. Bilincin yükselmesine yardımcı olmalı. Ve belki de dediğin gibi bilinmeyenin bize ulaşabileceği bir geçittir aynı zamanda.

burake

• Katılımcı Üye
  • **
« Yanıtla #3 : Mart 22, 2019, 06:04:57 ÖÖ »
Gerçeği aramak insanın dürtüsüdür. Gerçeği bulmak ise çok kolay değil. Gerçek olmayan çok fazla şey gerçekmiş gibi insanın zihnini bulandırıp durur. Bu karmaşa içinde sade kalabilmektir önemli olan. Ve işte hayatın, evrenin, Tanrı'nın gerçeği "hayatta, evrende ve Tanrı'da" bulunamaz. O daha başka, daha sade bir yerdedir. Her zaman olduğu gibi. Ve onu bulanlar ve bulamayanlar olacaktır. Her zaman olduğu gibi. Ve elbette bulamayanlar da önünde sonunda bulacaktır. Her zaman olduğu gibi.

burake

• Katılımcı Üye
  • **
« Yanıtla #4 : Nisan 20, 2019, 09:51:18 ÖS »
Meditasyonla aranan "birey dışı" birşeyler olmalı. "Meditasyon yapan bir birey" gibi görünen şey aslında bireysel olmayanın bireye ulaşma çabası gibi birşey olmalı. Meditasyonun temelinde birey ile evren arasında çizilen içsellik/dışsallık ilişkisinin gerçekliğinin sorgulanması ve en nihayetinde gerçek olmadığının anlaşılması çabası olmalı. Yani belki.