Gönderen Konu: Hayatın Anlamı  (Okunma sayısı 4080 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cagri

• Katılımcı Üye
  • **
Hayatın Anlamı
« : Eylül 07, 2018, 10:44:43 ÖS »
Arkadaşlar ben hayatın anlamını buldum. 10 sene önce tarifi imkansız bir duyguyla tanıştım. Mutluluktan ağladım günlerce,aylarca, hatta 1 seneye yakın. Hayatın anlamı bu duygunun kendisidir. Ama ben ne yaptım da bu duyguya ulaştım işte asıl zor olan bunu anlatmak.

Duygunun kendisi delirticiydi, doğal yollardan uyuşturucu kafası yaşamak gibi. Size tüm bunlar saçma geliyorsa boşverin kapatın başlığı gitsin, kimseye birşey ispatlama amacım yok.

Çok fazla düşündüğüm dönem sonrasında bu duyguları yaşadığım dönem, sonra ise kafayı sıyırmadan bu duyguyla ve yeni gözlerle dünyayı deneyimlememle birlikte toplamda 3 farklı dönem yaşadım. Bu 3 dönemin karışımı olarak size benim gözümden hayatın bir özetini geçmek istiyorum.

Tanrı yoktur. Ben ateist olmama rağmen genelde ateistleri yetersiz bulurum. Tanrı bir aşktı. Önemli olan aşkı aşk gibi güçlü bir şekilde yaşayıp bitirmektir. Aşkı reddetmek değil. Ateistler aşkı reddediyorlar.  İnançlılar ile ateistler benim gözümde çok benzerler.

Cinsellik dünyadaki en önemli konudur. Cinsellik çok çok özel durumlarda yaşanmalıdır, hatta şöyle söyliyim aslında yaşanmamalıdır. İnsanın gerçek benliği açığa çıkmamıştır, bu dünyada sahte kimliklerimizle hareket ediyoruz.

Cinselliği güçlü ve güzel yapan kafada kurdugumuz fantezilerdir, oysaki biz gerçek hayatta "gerçek" bir ikinci kişiyi arıyoruz. Fanteziler bölünüyor, parçalanıyor. İşin içine gerçeklik karışıyor.

İnsanlar her konuda rol yapıyolar, ama her konuda. Gerçek benliğimiz derinlerde yaşanmamış ya da çok az yaşanmış bir şekilde kalmıştır. Duygu yüklüdür. Deneyimsizdir. Hayatın amacı gerçek benliğimizi açığa çıkartmak olmalı.

Gerçek benlik yoğun idealizasyon, öfke, kıskançlık, aşağılık hissetme, çaresizlik ve kibir gibi duygularla doludur. Evet hem çaresizlik hem de kibir duygusunu aynı anda taşıyoruz. Hem de çok yoğun miktarda. Bu dünya için fazla yoğun olduğu için, derinde bekliyor gerçek benliğimiz.

Aslında derinlerde herkes bir tanrıdır.

Çok foruma yazdım , 10 sene önce de yazdım şimdi de yazıyorum. Kendimi anlatmaktan çok bıktım, heyecanımı kaybettim. Şimdilik bunlar döküldü benden. Söylediklerimde ilgi çekici bişeyler bulursanız dediğim bazı cümleleri açıp temellendirebilirim.

Bir blog sitesi açtım orda bir çok yazım var. İsterseniz bir göz gezdirin.https://konusamadiklariniz.blogspot.com/

Blues

• Ziyaretçi
Ynt: Hayatın Anlamı
« Yanıtla #1 : Eylül 08, 2018, 03:46:00 ÖS »
Çağrı,
Hayat amacımı buldum ama kaybettim de ne demek? Demek ki bulamamışsın.
Bulunduğunu zannettiğin şeyin ne olduğunu pek anlamadım fakat ilk aklıma gelen özel bir gücün etkisi altına girip çıkman oldu. Bu demon bile olabilir çünkü Tanrı yok diyorsun.
Çarpılmadığına şükret bence ve çok kurcalama ayrıca herkesin hayat amacı farklı oluyor.

Blues

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Eylül 08, 2018, 06:32:43 ÖS »
Utanç içinde hissedilen bir duygu şelalesi ve bir yıl boyunca mutluluktan ağlamak...
Blog yazılarını inceledim ve madem duygu seli yaşadın şimdi niye bu kadar mutsuzsun diye sormak isterim.
Hayat amacı ya da anlamı benim de ilgi duyduğum fakat tehlikeli bulduğum bir konudur çünkü bu yola çıkanın başına ne geleceğini kestirmek mümkün değil.
Hayat amacımı bulayım diye çıkıyorsun fakat bambaşka şeylerle karşılaşıp olan aklını da yitirebiliyorsun.
İnsanlara bu duyguyu yaşatmak istiyorum yazmışsın fakat kendin daha ne yaşadığından emin değilsin ve kibir-öfke ne alaka?
Yazdıklarını zihninin bir oyunu gibi algıladım aslında ve mutlu birisine hiç benzemiyorsun yani anlattığın yoğunluk sende-yazılarında hissedilmiyor tam tersi çok karamsar bir algı yaratıyorsun.

cagri

• Katılımcı Üye
  • **
« Yanıtla #3 : Eylül 08, 2018, 06:59:56 ÖS »
Hayatın anlamını kaybettim diye nerede dedim? Şimdi mutsuz olduğumu nereden çıkardın?
Tüm bunları nerden çıkardın söyler misin? İnanılır gibi değil.

Bunlar sadece senin algınsa ve bende karamsarlıktan başka hiçbişey görmüyorsan hoşçakal diyorum.

Blues

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 08, 2018, 07:27:18 ÖS »
Blog yazılarını ve yorumları tekrar oku istersen ayrıca hayatın anlamını bulan birisi uzaylı resmi ile poz vermez. Ciddi anlamda kafan karışık senin hem başkalarından sana ne ki?
Hoşçakal falan ne kadar ergence ifadeler... Neyse yolun açık olsun.

kahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 12, 2018, 08:38:41 ÖÖ »
hayatın tek bir anlamı var zengin doğarsın ve muhteşem yaşar ve ölürsün, fakir doğarsın
ezilir büzülür ve hayvanca yaşar ve anlamsızca ölürsün.
hayatın tanrısı ve anlamıda paradır parasız 2 gün bile dayanamaz açlıktan ölürsün.
« Son Düzenleme: Eylül 12, 2018, 08:42:12 ÖÖ Gönderen: kahin »

oe_

• Aktif Üye
« Yanıtla #6 : Eylül 12, 2018, 02:51:32 ÖS »
Merhaba Çağrı,

Yazdıkların bana kendi yazdıklarımı anımsattı.

"Ben aşkın kendisine aşığım
 Sevginin kendisini seviyorum.
 Dostlukla dostum
 Sadakate sadığım"

gibi şeyler de vardı içlerinde.

Buradaki yazını okudum, blogunla devam ediyorum.

Yazdıkların aklıma birşeyler getirdikçe buraya eklerim.

kahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Eylül 12, 2018, 06:43:29 ÖS »
hayatın anlamı aşk olabilir, ama ölü bir aşk ne işe? yararki!  o aşkı yaşamak için paraya
ihtiyac vardır kapitalizm varolduğu sürecede para bu evrenin gerçek tanrısı olucaktır.

oe_

• Aktif Üye
« Yanıtla #8 : Eylül 12, 2018, 07:28:19 ÖS »
Kahin,

Tek bir hayatın zaten çok bir anlamı yoktur. Başlayacak ve bitecek. İster kral olarak yaşa, ister dilenci.

Eğer tanrı (gibi) birşey varsa sonsuz/sınırsız olmak zorunda. Ve bu evrende sonsuz/sınırsız birşey varsa, diğer herşey onun sınırları içinde ve onun parçası olmak zorunda. Ve sonsuz bölündükçe azalan birşey olmadığı için herşey holografik olarak sonsuz olmak zorunda.

Mineral/taş, bitki, hayvan ve sonra insan gibi reenkarnasyon basamakları yok ise, taş ile insan arasındaki haksızlığı çözmek mümkün değildir.

Herşey sonsuzun tamamı ve parçası ise, yaşam da sonsuzca devam eder. İnsanda da bitmez zaten.

cagri

• Katılımcı Üye
  • **
« Yanıtla #9 : Eylül 13, 2018, 12:26:34 ÖÖ »
OE sağol blogumla ilgilendiğin için ve yorumlar yaptığın için. İnsan olduğumu hissettim.

Ben seni -hafızam beni yanıltmıyorsa- felsefeekibinden hatırlıyorum. O zamanlarda da bir şekilde dikkatimi çekmiş idin. Öfke diye bir nick alıp bi kaç şey yazmıştım ama felsefeekibinin dünyası pek hoşuma gitmemişti. O zamanlar ben de yoğun duygularla boğuşuyordum ve şimdiki kadar sakin değildim.
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2018, 01:22:21 ÖÖ Gönderen: cagri »

kahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Eylül 13, 2018, 05:45:50 ÖÖ »
eeee   sonuç tanrının sonsuz güçte olduğu gerçeği hayatın amacını ispatlamıyor aksine belirsizlik hakim yoksa boş hayallerle kendinizi avutuyormusunuz net bir bilgi veremiyorsunuz bence.
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2018, 05:47:25 ÖÖ Gönderen: kahin »

oe_

• Aktif Üye
« Yanıtla #11 : Eylül 13, 2018, 12:56:33 ÖS »
OE sağol blogumla ilgilendiğin için ve yorumlar yaptığın için. İnsan olduğumu hissettim.

Ben seni -hafızam beni yanıltmıyorsa- felsefeekibinden hatırlıyorum. O zamanlarda da bir şekilde dikkatimi çekmiş idin. Öfke diye bir nick alıp bi kaç şey yazmıştım ama felsefeekibinin dünyası pek hoşuma gitmemişti. O zamanlar ben de yoğun duygularla boğuşuyordum ve şimdiki kadar sakin değildim.

Rica ederim. Evet felsefeekibinde bir süre denk gelmiş olabiliriz. Sanırım pek kalmadın. Hoşuna gitmese de, şu an öyle bir yer bile pek kalmadı.

Birçok noktada düşüncelerim benzer blogunla (eski şarkılar/duygunun azalması/ille her şarkıya saçma kısımlar katmak, instagram/like'lamak, çocuk yapmak vs). Genelde bir nitelikten niceliğe kayış var. Dolayısı ile yüzeyselleşmeye. Yorum yazmak yerine like'lıyorlar. Daha pratik ama daha yüzeysel. Yorumdaki her kelimenin bir duygu tonu vardır, tarzı vardır, like'ın tarzı yok.

oe_

• Aktif Üye
« Yanıtla #12 : Eylül 13, 2018, 01:01:51 ÖS »
eeee   sonuç tanrının sonsuz güçte olduğu gerçeği hayatın amacını ispatlamıyor aksine belirsizlik hakim yoksa boş hayallerle kendinizi avutuyormusunuz net bir bilgi veremiyorsunuz bence.

Kafanda tanrıyı senden ayrı/bağımsız ve sana hükmeden bir varlık olarak canlandırman gerekmez.

Benim söylediğim; sonsuzluk varsa, senin ve herşeyin de sonsuz olduğu. Yani herşeyin tanrı olduğu.

Peki sonsuzluk var mıdır? Olmak zorunda. Çünkü sonluluk var. Sonluluk kendi başına var olamaz. Hep sonsuzu gerektirir. Şöyle ki, sonlu olanın sınırları vardır. Ve herzaman o sınırların 'dışı' vardır. Dışında başka bir sonluyu baz alamazsın, çünkü onun da dışı vardır. O yüzden evren/varlık için sonsuzluk 'doğal' durumdur. Biz hep sonluluğu doğal sandık, ama sonluluk sadece görüntüdedir, yapay bir durumdur, illüzyondur. Aslında herşey 'aynı tek sonsuz' varlığın çeşitli görünümleridir. Aynı ağacın birbirini farklı varlık sanan yaprakları gibiyiz.

« Son Düzenleme: Eylül 13, 2018, 01:03:31 ÖS Gönderen: oe_ »

kahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Eylül 13, 2018, 03:12:32 ÖS »

Kafanda tanrıyı senden ayrı/bağımsız ve sana hükmeden bir varlık olarak canlandırman gerekmez.

Benim söylediğim; sonsuzluk varsa, senin ve herşeyin de sonsuz olduğu. Yani herşeyin tanrı olduğu.

Peki sonsuzluk var mıdır? Olmak zorunda. Çünkü sonluluk var. Sonluluk kendi başına var olamaz. Hep sonsuzu gerektirir. Şöyle ki, sonlu olanın sınırları vardır. Ve herzaman o sınırların 'dışı' vardır. Dışında başka bir sonluyu baz alamazsın, çünkü onun da dışı vardır. O yüzden evren/varlık için sonsuzluk 'doğal' durumdur. Biz hep sonluluğu doğal sandık, ama sonluluk sadece görüntüdedir, yapay bir durumdur, illüzyondur. Aslında herşey 'aynı tek sonsuz' varlığın çeşitli görünümleridir. Aynı ağacın birbirini farklı varlık sanan yaprakları gibiyiz.

kafamdaki tanrı,senin tanrından oldukça farklı,hem  senin tanrının doğru olduğunu nerden? bilicez
vahiymi? alıyorsun yoksa :)))
kafamdaki tanrının ban hükmetmediğini ben anlıyorum ama sen anlıyamıyorsun,kafamdaki tanrı
 bana karışamaz karışmaya gücü yetmez.
maddeye tanrı diyen herşeye tanrı der;
 maddeye tanrı  demekle sen zaten şimdiden kaybettin benim karşımda beni birazcık zorlarsın diye düşünmüştüm ama hayal kırıklıgına uğradım.
evladım senın jeton neden? bu kadar köşeli tanrı  sonsuz değildir. evren sonsuzdur! tanrı sonsuzluğu yaratandır. ne anladın? bundan çok merak ettim.

ahhh  kardeşş ahhh madem sonluluk sadece görüntü o zaman görüntüye neden? dokunuyorsun.
  :D  :D
neden? dokunduğun şeyi gerçekmiş gibi hissediyorsun, görüntü dediğin şeye dokunamazsınki gölgeme dokunabilirmisin? hayırrrrr  hayırrrrr  :D

ocağın üstündeki 100 derecede kaynıyan çayda görüntü ama ona dokunduğunda sıcağı hissediyorsun demekki sen yanılıyorsun bu yaşam gerçektir ama bizler için gerçektir tanrı içinde
 yapay ve similasyondur. demekkı cennet ve cehennemde dinlerde hayal ürünüdür.
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2018, 03:22:11 ÖS Gönderen: kahin »

kahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Eylül 13, 2018, 03:24:54 ÖS »
bence burdaki  arkadaşlar hayal kuruyor, gerçek nedir? onu bulamıyacaksınız ben garanti veriyorum bana tapınız lütfen. :)))   :D

bana gerçeği ispatlıyana tapıcam tüm forum şahittir.  :D
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2018, 03:26:30 ÖS Gönderen: kahin »