Gönderen Konu: ATHEİSTLERE ÇOK ZOR SORU SORUCAM.  (Okunma sayısı 780 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kahin

• Ziyaretçi
ATHEİSTLERE ÇOK ZOR SORU SORUCAM.
« : Ağustos 08, 2018, 10:10:04 ÖÖ »
merhaba atheist arkadaşlar,buğünkü sorumuz gerçekten zor,
atheizm herşeyi reddeden dolayısiylede dinleri ve tek tanrılı tüm inanışları reddeden
felsefenin olmazsa olmaz inanç betimidir.
herşeyin tesadüfen mantıklı bir açıklması olduğuna inanır hatta ispatladığını düşünür. güzel
şimdi bende birşey ispatlıyacağım, bunu her zamanki en güçlü silahımı kullanıcam
her inanışı en zayıf noktasından vurmak yani nokta atışı yapıcam.
başlıyalımmmi? başlıyalım

atheizim inancında, tüm dinler ve tüm iannışlar red edildiği için, tüm iyilik ve kötülük kavramlarıda red edilmiştir.
ama ne gariptirki? atheistler özellikle bayan atheistler! ahlak konusunda dincilerden bile daha adil ve hassastır!entresam değilmi? biraz daha açalımmı?
bir atheist söz konusu konu başlığı adı altında yaptığı yorumların % 100 lük kısmı tamamen iyi ve terbiyeli ahlaka dayalıdır, halbuki iş böyle olunca atheist arkadaşlar alınmasın lütfen!
ahlak konusunda dincilerden bile hassastır. güze lbir şey aslında bende aynı mantığa sahibim ben atheist değilim. ben doğruları severim. atheistler ahlaka iannıyorsa ve değer veriyorsa atheist değildir. altını çizelim. ve tekrar edelim.
gerçek atheist vicdana inanabilir ama ahlak kavramına inanmalıdır. gerçek bir atheist
herşeyi reddediyorsa ahlakıda reddetmek zorundadır. aksi halde atheizm terimi eksik bir terim olucaktır.
tesadüfen oluşmuş bir ahlak anlamsızdır gerçek atheistler için. eğer bir atheist size ahlak dersi
veriyorsa çok iyi bilinki 6. hislerim bana onu safkan bir atheist olmadığını gösteriyor.yani atheist sonradan olunmaz atheizm doğuştandır.

şimdi soru geliyor!
atheistler için ahlak kavramı neden? değerlidir?
burads sadece atheist arkadaşlar yorum yapsın lütfen, neden? bir atheist inanmadığı bir
olguya saygı duyar?
atheistler tanrıya saygı duymazlar çünkü inanmazlar ama burda bir paradox vardır. çok ağır bir çelişkı vardır. evet atheistler çok merak ettim bir atheist içindekileri buraya boşaltsın.

amazondaki kabileler gerçe katheizmi yaşıyan topluluklardır. avustralyada yaşıyan aborjinlerde
 gerçek  atheizmi  yaşıya ntopluluklardır.
eğer bir atheist ahlaka inanıyorsa atheist değildir. ahlaka inanmak ile ineğe tapmak aynı şeydir.

atheizmin gerçek tanımı budur, herşeyi reddetme içinde tüm inanışlar ve tüm olgularda dahildir.
ahlalk kavramıda inançla bağdaşır ve atheizimde ahlak yoktur. atheistler ahlaksızdır demiyorum.
atheizimin mantığı bu diyorum tanrıya inanmakla ahlaka inanmak aynı şeydir diyorum. 
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2018, 10:12:59 ÖÖ Gönderen: kahin »

SarpKaya

• Ziyaretçi
Ynt: ATHEİSTLERE ÇOK ZOR SORU SORUCAM.
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2018, 04:12:46 ÖS »
Ateizm ya da teizmin ahlak konusuna bakış açısı farklıdır çünkü mutlak bir ahlaktan söz etmek mümkün değildir.
Anladığım kadarı ile ahlak kavramını dinlerin tek elinde görüyor ve dinleri kabul etmeyen ahlakı da reddeder şeklinde bir genellemeye gidiyorsun. Ahlaki bakış açısı ilk etapta doğuştan gelir ve yaşanılan ortama göre de zamanla şekillenir. Örnegin bir ateist neden yalan söylemez? Çünkü karşı tarafı kandırmayı doğru bulmuyordur. Ateistlerin de kendilerine göre doğru ve yanlışları vardır yani ateist olduğu için sokaklarda çırılçıplak dolaşmaz. Yine hayvanlardan bir örnek vermek gerekirse; vahşi hayvanlardan bazıları avlanacağı zaman şayet avının yavruları varsa vazgeçiyor ya da sonradan fark ederse o yavruları sahipleniyor, öldürmüyor. Bu durum bu hayvanin teist olduğu anlamına gelmediği gibi inandığı dinin gereği yaptığı bir davranış biçimi de değildir. Hayvan iç güdüsel olarak ortada bir yanlış olduğunu hisseder ve davranışını ona göre düzenler. Ateistler de kendi yetiştirilme tarzlarına göre kurallar belirlerler.

Dinler öncesinde de toplumların yaşam biçimlerine göre belirledikleri ahlak kuralları vardı. İnsanların gelişmişlik düzeylerine göre daha az ahlak kuralına ihtiyaç duyulur çünkü her birey kendi sorumluluklarının farkındadır. Yalan söylemiyor ya da çalmıyorsa, bu davranışın kendisine ya da yakınlarına yapılmasını istemediği anlamına gelir.

kahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2018, 05:32:01 ÖS »
teizmi boşver sadece atheizimdeki ahlaka inancını sorguluyalım, deistler tanrıya inandıkları için ahlakın
 tanrısal bir güç olduğunu düşünebilirler, deistler ahlakı kötü yada iyi olarak kullanabilir. ama dinler ahlakı iyi olarak kullanmak zorundadır. deistler ise bu konuda anavtajlıdır. iy iyada kötü istedıgı gibi kullanabilir. ama söz konusu atheizm olunca inanç betimleri olmaz ahlakta bir inançtır, dinler varolmasaydıi buğün tüm dün yada atheistlerde ihlakı anlıyamaz ve
 ahlakın kuralları altında ezilmezlerdi.
ispatınıda verdim. modern toplumlarda yetişen atheistler önce dini ve ahlakı ögreniyor. isterseniz kaderinizi birazcık değiştirelim . siz almanyada dogun ve hristiyan olarak yaşayın katolık ve ya protestan
ahlakıyla yetişmek zorunda olucaksınız. ve atheist olsanız bile aklınzda ahlakın iyi yada kötü olarak algılamak zorunda kalıcaksınız.
 böyle oluncada sen atheist olamıyacaksın. eğer atheist olmak istiyorsan amazon yerlileri gibi yaşamalısın yanı herşeyi resetlemelıısn aklında yada herşeyi anlamsız bulmalısın.
 istediğin gibi yaşamalı ve ölmelisinç kuralsız ve ahlakı degerlerden habersiz yaşamak gibi.
 atheizm tanımı budur. atheizme ahlakı sokarsanız eksik bir terim olur atheizm bir ineğe tapan ve ona saygı duyan bir hindistanlı ile tek farkınız sadece kural değişikliği olucaktır .ama söz konusu 
kaideler aynı olucaktır.
 bu yüzden  gerçek  atheizm  doğuştandır. doğar ve ölürsün ama hiç birşey senin için değerlı olmaz.
 modern toplumlarda yetişen bireyler tekrar tekrar altını çiziyorum. atheist değildir.
ben felsefe yapmam sadece gerçekleri yazarım.
atheizm tüm dinleri reddettiğine göre ahlakıda reddetmiştir. fakat atheistlerin en zayıf noktası bu inkar etmek. inkar etmenın bir faydası olmaz sizlere. herşey ortada. ayrıca ispatta var.
ama görmek istemıyorsanız o başka tabi.

dipnot!
 ahlaki değerler atheistlerin kullanabiliceği bir silah  değildir. aksine dinlerin ve inançlıların kullanabiliceği çok güçlü bir silahtır. altını çizelim.
 atheistler tanrıya bile tesadüfü bakarken değer verdikleri ahlak o kadarda anlamsızlaşır. size? kim?
 değer vericek. ölümsen sonra yaşam  yoksa sizi en iyi kim? anlıyacak atheistler bunları düşünmez.çünkü anlamsız bulurlar ve inanmazlar. tanrıya inanmıyan bir akıl ahlaka nasıl? inanır.
atheistlerin böyle bir hakkı yoktur. bu yüzden atheisler için en  zayıf halka budur.
 atheistler ahlaki değerler açısından bir sonuç elde edemez. atheistler ahlaka değer verdiği için inanıyor. ahlakı iy idüşünüyorlar. ama ahlak kavramı hem iyidir hemde kötüdür biri eksik olursa ahlakta eksik olur.
işte bu yüzden atheizimde mutla kahlak kavramı olmaz. olursa atheizm olmaz. eksik bir atheizm atheizm  değil deizmdır .
 atheizm  kavramı zamanla şekillenseydi. binlerce yüzbinlerce yıldır . yaşıyan  aborjinler şimdi cinsel suçlardan idam edilirdi.

bu yazını ciddiye almıyorum ve görmezden geliyorum, yoksa çok fena  buga batmışsın.
ahlak kavramı doğuştandır
senin mantığına göre 1 yaşındakı bebekte  ahlak kavramı vardır. sen ciddimisin?
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2018, 05:57:10 ÖS Gönderen: kahin »

kahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ağustos 08, 2018, 06:18:31 ÖS »

Dinler öncesinde de toplumların yaşam biçimlerine göre belirledikleri ahlak kuralları vardı. İnsanların gelişmişlik düzeylerine göre daha az ahlak kuralına ihtiyaç duyulur çünkü her birey kendi sorumluluklarının farkındadır. Yalan söylemiyor ya da çalmıyorsa, bu davranışın kendisine ya da yakınlarına yapılmasını istemediği anlamına gelir.
[/quote]

beni hiç anlamamışsın ben toplumlardan bahsetmedım. o toplumlar şimdiki toplumlardan daha medeniydi.
 ben  kabilelerden bahsettim. yazımda kabilelerde neden? ahlakı degerler yoktur. çünkü kabileler
 dünya ile baglı değildir. hala 1 milyon yıl öncesı gibi yasarlare ve öyle düşünürler seni bir ormana
 bırakalım. 1 milyon yıl sonra torunların tıpkı senın gibi ahlaka deger vermeden yaşarlar.
 ama medenıyetler farklıdır. onlar  en  fazla  20.000 yıllıktır. dolayısylede bü sure içinde
 aklın ve mantığını kullanarak piramitler inşa etmışlerdır. ama buuraya gelene kadar ahlaksız yaşamışlardır.
 seni biri eğitmediği sürece istersen 1 trılyon yıl yaşa asal değişmezsin. seni birileri eğitmişkı sende
 piramitleri  yapmışsın. o egitmenlerde byük olasılıkla uzaylılardır.
 seni eğitende toplumlardır.
 sen toplumun içine girmedıgın sürece gelişemezsın. ilk topluluklar e nfazla 25. 000 yıl önce toplandılar ve yavaş yavaş eğitildiler işte gerçek tarih bu yırtın atın  okudugunz herşeyi her müfredat yalnızca ezbercı tarıhlerdır.

« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2018, 06:26:24 ÖS Gönderen: kahin »

Dogmasız Düşünüş

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 18, 2018, 09:26:03 ÖÖ »
Bir insanın gerçek bir idealist yada dindar olup olmadığının bir ateist için merak konusu olmaması gerektiği gibi dindar ve ahlaklı biri insan için de bir ateistin ahlaklı olup olmadığı merak konusu olmamalı. Asıl merak edilmesi gereken hayatın özü ve bu öz içerisinde yaşanan hayatların nasıl daha iyiye evrilebilir olabileceği, insan üstü bir medeniyet seviyesine nasıl dönüşülebilir sorusunu düşünmeye başladığımızda insanlar bu tür anlamlı sonuçlara vardırmayacak  soruları birbirlerine sormak durumunda kalmayacaklardır. Hayat, birbirimizin neye inandığı, nasıl inandığı, inanıp inanmadığı, ahlaklı olup olmadığı vb. ayrıştırıcı ve zaman kaybettirici sorulara verilecek cevaplarla dönüştürülemez sadece insani yada insan üstü yaşam ihtimalinin gerçekleşmesini geciktirir.
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2018, 09:35:19 ÖÖ Gönderen: Dogmasız Düşünüş »

albertinkaranfili

• Katılımcı Üye
  • **
« Yanıtla #5 : Aralık 20, 2018, 02:07:31 ÖS »
Sayın Kahin Nasılsınız Umarım bu sefer bizle fazla eğlenmessiniz;
Ama size cevap veriyorum biliyorum beni çok seversiniz..
Ve birbirimize saygıyı koruduğumuz sürece bir insan olarak ve insanlara yararlı olduğunuzu düşündüğüm için ben de size saygı duyacağım...

Ben ateist değilim ama bir ateistle evlenebilirim ,arkadas olabilirim insan olmanın yüce erdemini taşıyan bu dünyada haklara riyaet eden,canı aziz bilen herkezle arkadas yoldas olabilirim ,yoksa musluman olmuş ama elini kana bulamış ve hiç pişman olmamış,insanların kaderleriyle oynamış bencilliğiyle açgözlülüğüyle hırsıyla bir çok insanın batışına neden olmuş,sadece güdüleriyle yaşamış sevgiye önem vermemiş günübirlik yaşamış,evlilik kurumunu aileye değer vermemiş,toplumsal kuralları ama iyi olanları sırf kendi zevki için yıkmış ve pişman olmamış hatasını telefiye çalışmamış,insan yahudi olsa ne hristiyan olsa ne musluman olsa ne ateist olsa ne...

Ateistlerde ahlak vardır ben de bunu iddia ediyorum bu unuttuğun bir şeyden kaynaklanır insan olmanın erdeminden ahlak insanların ürettiği ama hoşa giden güven veren ve bizim yuklu iyi tarafımıza hitap ettiği için yapmamız uymamız gereken istençler bütünüdür...

Ben insana güveniyorum çok örselendim ama halen güveniyorum çünkü bu güven kendimden geliyor kendime inanıyorum tabii iyi olduğumu iddia etmiyorum sadece iyi tarafımın olduğunu söylüyorum...

Bir yasındaki bebekte ahlak vardır fakat eylemine yansımamıştır kişiliği olmamıştır nasılki nazari fizikte teorik fizikte doğaya uyum varsa insanın içindede bir değerlendirme ölçme biçme ve uygulama motoru var...

Eğer güdülerden sıyrılırsak saf iyiliği o zaman görebiliriz ve inan hayat zor kötü ama anlamsız değil bu kadar birbirimiz için çalışmak uğraşmak sevgi duymak boş olamaz...

ben sunu söyleyerek sözlerimi bitireceğim

Savaş şiddet karsıtı ol çıkarların için öldürme
Kul hakkına riayet et sana davranılmasını istediğin gibi baskasına davran
Evlilik kurumuna saygı göster baskasının onuruna hadi bu kelimeyi kullanayım namusuna el sürme
üret çalış paylaş

Bunları beceremediysen yinede korkma hemen kaderden tanrıdan melekten insandan kuldan kaderden kendinden neye inanıyorsan veya inanmıyorsan özür dile telafi et elden geldiğince ve yeni bir hayat başla umulur ki zarar verdiklerin seni affeder ...

Dünya hayatı iyi ile kötünün savas alanı ister tanrı-seytan deyin ister amon seth ra üçlüsü deyin ama ahura mazda ve ehrimen deyin bize düsen zeus bile karşınızda olsa onurluca insanca durmak soluk almak ve oyuna gelmemek bugun bir çok sorun oyunda olduğumuz için çözülmüyor neymiş kürt sorunuymuş boş yani bu kadar insan öldü saygı duyuyorum ama kürtçe konuşsak türkçe konuşsak ingilizce konuşsak ne olacak veya istanbul rumların olsa ne olur türklerin olsa ne olur bunlar boş gündem boş sadece şunu biliyorum eğer biri beni masumken öldürüyorsa bunun hesabı sorulursa altından kalkamaz,yemendeki aç çocuklar açlıktan ölenler gerçek işte buna dayanamıyorum yoksa şii olmuşum sunni olmuşum çok önemli değil,burası önemli BU VEBAL HEPİMİZİ SARAR VE KORKUYORUM İNSAN OLMAKTAN UTANIYORUM SURİYEDE ÖLEN ÇOCUKLAR İÇİN FİLİSTİDE ÖLENLER İÇİN YEMENDE ÖLENLER İÇİN KADINLAR YAŞLILAR İÇİN GERİSİ BOŞ ......NE ESAT NE TRUMP NE PUTİN NE ERDOĞAN YAPTIKLARI GERÇEKLİK DIŞI HA BU DEMEK DEĞİL Kİ APO İYİ HİTLER İYİ İŞİD İYİ ONLARDA BASKA BELA NEYSE BURDA KESEYİM....