Gönderen Konu: Etik,ahlak yapa yapa mı öğrenilir?  (Okunma sayısı 1588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

felsefetalebesi

• Katılımcı Üye
  • **
  • İnsan,insanın kurtarıcısıdır...
Etik,ahlak yapa yapa mı öğrenilir?
« : Ağustos 01, 2017, 06:19:38 ÖS »
Alıntı
2.Mükemmeliyet veya erdem alışkanlık ile edinilir. Ahlaki mükemmellik ile onları önceden
hiç kullanmadan sahip olduğumuz doğal yetilerimiz, mesela görme, birbirleriyle zıtlaşırlar.
Ahlaki mükemmelliği alanında yaparak öğreniriz (1103a: 30): “tek kelimeyle, durumların
ortaya çıkış şekli benzer etkinliklerin ortaya çıkış şekli gibidir”:
Đnsanlar, ev yapa yapa mimar, lir çala çala lirist olurlar; aynı şekilde adil şeyleri yapa yapa adil, ölçülü
davrana davrana ölçülü, yiğitçe davrana davrana yiğit insanlar oluyoruz. (1103a: 30)
Açıkders adlı sitenin aristo incelemelerinden bir alıntı bana yardımcı olun lütfen sizcede erdeme ahlaka yapa yapa mı geliştiririz?
« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2017, 12:40:25 ÖS Gönderen: felsefetalebesi »
Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi,başkasına yapma...

zgnrsn

• Aktif Üye
Ynt: Etik,ahlak yapa yapa mı öğrenilir?
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2017, 04:34:47 ÖS »
Bu akşam "Gündem Özel" (Cnntürk 22:00) programında "ahlak" konusu ele alınacak imiş.

Bilindiği gibi insan denilen organizma, hayatta kalma mücadelesinde türdeşleri hatta kardeşleri ile bile rekabet halindedir. İnsana akıl eklemlendikten sonra "Biz insan değil miyiz? Kan içmeyiz!", "Biz insan değil miyiz? Çıplak dolaşmayız!", "Biz insan değil miyiz? Bedensel atıklarımızı gizleriz!" ve benzeri sloganlar eşliğinde yücelme sürecine girdi.

İnsanlar arası ilişkilerde rahatsızlığa/krizlere neden olan davranışların yönetilmesi için "ahlak" adı verilen ilkeler bütünü dosyası açılmış oldu. Bazı ilkeler hemen benimsenirken ve uygulanırken; bazıları ise "uyuluyormuş/onaylanıyormuş" söylemi ile maskelenerek uygunsuzluklar sürdürülüyordu. Hatta günümüzde bireysel, gruplar ve devletler düzeyinde de açgözlü ve açıkgöz olanlar, fırsatçılar, daha uzmanlaşmış, teknik geliştirmiş olarak insanlık ülküsüne/retoriğine aykırı eylemlerde bulunuyorlar. Tüm dinler (on emirdeki kuralları ve ötesini) değişik biçimlerde ele alarak "güzel ahlakı" hedeflemişlerdir.

Fakat,  inanç sistemleri ve hukuk kurumlarının başarıları bir yere kadar; sorunlar bitmediği gibi, bilgi bombardımanının da bir sonucu olarak sanki, "maymun gözü açıldı" gibi, yeni bir barbarlık çağı içindeymisiz sezgisi filizleniyor.

İnsanlık yücelme süreci devam etse idi, bilinç kullanımı yaygınlaşsa idi, "onur eşitliği" ekseninde genel hasletler artsa idi, anneler eğitimli olup çelebi insan tipini model alsalardı insanlar arası ilişkilerin düzenlenmesi ve yönetilmesi için:

"KENDİNE YAPILMASINI İSTEMEDİĞİNİ, BAŞKASINA YAPMAMA" düsturu yeterli olacaktı kanaatindeyim.

Bir yakınım, eşinin işi sebebiyle Avrupa ülkelerinde uzun süreler bulunmuştu ve bu düsturun uygarlık etkisini anlatıyordu. Ben de bu davranışlarının kendi insanlarına olan aidiyetle sınırlı olduğunu; aslında sömürgecilik faaliyetleri sebebiyle "uygar" olarak nitelendirilemeyeceklerini ifade ediyordum.

Mondovanut

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Şubat 12, 2018, 11:52:38 ÖÖ »
Sanırım bir zorunluluktur. Kapitalistler bunu öğrenmek zorunda kalacaklardır.

Intense

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 17, 2018, 09:19:23 ÖÖ »
Ben gerçekten bilmek istiyorum. Bilmeyi çok merak ediyorum.

Her bilmek istediğimize ulaşmak hiç kolay değil hatta bazen imkansız. Merak da bir yere kadar sonrasında insanı mutsuz ediyor.

Neyi bilmek istediğine göre de değişir tabii, siz neyi bilmek istiyorsunuz?