Gönderen Konu: Kendini tanımak?  (Okunma sayısı 3059 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nonprobability

• Ziyaretçi
Ynt: Kendini tanımak?
« Yanıtla #15 : Şubat 02, 2018, 12:37:16 ÖÖ »
İnsan kendini ancak dingin bir ruh hali ile tanıma sürecine girebilir, oysa yaşam çok hızlı ve yoğun ilerliyor, bu iç huzur sağlanamıyor. Sosyal medyada harcanan zaman da işin içine girince insan daha çok yoruluyor ve uzak durmak en iyisi galiba.

burake

• Katılımcı Üye
  • **
« Yanıtla #16 : Ocak 01, 2019, 11:05:29 ÖÖ »
Dolu, dopdolu bir hayat yaşadım. Hayır öyle her yere seyahat etmedim. Bir çok kitap okuduğum da söylenemez. Çok dostum vardı da diyemem. Kendi görünüşteki yalnızlığımın içinde evren ve insan sevgisiyle örülmüş günler, aylar, dakikalar akıp geçti işte. Hayır pek fazla şey yaptığım söylenemez bir bakıma. Bir çiçek gülümsediğinde onunla birlikte gülümsedim sadece. Ya da bir ağaç yapraklarını göğe doğru uzattığında onların arasından akan rüzgar oldum. Sadece. Ya da bir insan bir yerden bir yere telaşla koşuştururken içimden ona sakin ol, herşey çok güzel dedim. Sadece. Dolu, dopdolu bir hayat yaşadım. Ölmekten korkmadan. Yaşamak için çırpınmadan. Ve işte şimdi ölüyorum. Gururla. Tam 6 yaşında. Bir küçük prens idim ve öylece kaldım. 76 yaşında da. Sadece.

burake

• Katılımcı Üye
  • **
« Yanıtla #17 : Ocak 31, 2019, 02:48:31 ÖS »
Kendini tanımak. İlginç bir mesele. Kendini tanımak ile var olan herşeyi tanımak kastediliyor olmasın? Kendini tanı derken kendinle ilgili sınırları aş ve diğer var olan herşeyle bütünleş deniyor olmasın? Nefsi aşmaktan kasıt arzulardan arınmak değil nefsin diğer var olan herşey içinde eriyip gitmesi olmasın? Ne güzel bir düşünce. "Kendi" algımız başlıbaşına her türlü mutsuzluğun kaynağı. "Kendim" değil artık herkes ve herşey olmak istiyorum. Ben zaten buyum. Ya da hiçbir şeyim. Maharaj'ın dediği gibi:
"Hiçbir şey olmadığımı gördüğümde bu, hikmettir.Her şey olduğumu gördüğümde bu, sevgidir. Hayatım bu ikisi arasında gidip gelmekten ibarettir."

burake

• Katılımcı Üye
  • **
« Yanıtla #18 : Şubat 01, 2019, 09:59:14 ÖS »
Çok korkuyorum. Ama aslında çok cesurum. Korkularımın farkına varmaya cesaret ediyorum çünkü. Kendimi tanımak kendi varoluşumda olan korkularla yüzleşmek demek benim için. İncinebilir olmak.