Gönderen Konu: Anarko Nihilizm  (Okunma sayısı 1468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Snowmann

 • Katılımcı Üye
 • **
 • İleti: 11
  • İlahi Aşk Tek ve Gerçek Din
Anarko Nihilizm
« : Mart 01, 2017, 02:40:02 ÖÖ »
Nihilizm, insanın aydınlanmasıdır, mücadele de dahil her şeyin anlamsızlığını ve değersizliğini kavramak, bu dünyanın bir bok çukuru olduğunu, her şeyin aslında bir hiç olduğunu anlamaktır. Doğa kanunlarının, otoritelerin, yasaların, ahlakın ve var olan tüm kuralların, varsa tanrının insanlığa karşı olduğunu anlamak, dünyadan medet ummamak ve insanı köleleştiren her şeyden, korkulardan, dünyevi kaygılardan, arınmaktır. Erdem, gurur, vicdan ve saygının insanların çıkarlarına hizmet eden ikiyüzlü uydurmalar olduğunu bilmektir. Nihilizm, her "şeye" karşı olmak, HİÇ olmaktır.

Nihilistin tek gerçeği kendisidir ve en önemli gerçeği kendi parçası olan ölümdür. Ölüm onun için mutlak hiçliğe ulaşmaktır. Nihilist için umut, işkenceyi uzatan bir kötülüktür. Nihilist dünyevi çekişmeleri gülerek izler, her şeyin kendine karşı olduğu anlamsız bir dünyada amaç gütmez, sahip olmak, gelişmek onun için anlamsız ve gereksizdir. Nihilist insan "öz"dür, sadedir, egodan ve her şeyden arınmıştır. İnanç, gerçeği bilmek istemeyenlerin inandıkları şeylerdir. Nihilist, daima şüphecidir ve gerçek olarak sunulan hiçbir şey onun için doğru değildir.

Peki neden hiççilik? Nihilist için tek gerçek kendisidir, her şey ona karşıdır ve nihilist eğer mücadele ediyorsa kendisi için mücadele eder. Doğa kanunlarının ve düzenin kendine karşı olduğu, her şeyin aslında bir hiç olduğu bir dünyada mutluluk ve huzur bulamayacağını bilir, onun için huzur varsa, bu isyandadır. Mücadele onun için anlamsızdır, bir nihilist için mücadele bireysel öfkesi adına kendine karşı olan her şeyle mücadele etmek ve yıkmaktır.

1. Bir hiç, yalnızca bir hiçtir.
2. Bir hiç, her şeye karşıdır.
3. Bir hiç, hiçbir şeye boyun eğmez.
3. Bir hiç, dünyadan medet ummaz.
4. Bir hiç, insanlığa asla kanmaz.
5. Bir hiç, tanrı varsa bile ona itaat etmez.
6. Bir hiç, değer yargılarından arınmıştır.
7. Bir hiç, şüphecidir, hiçbir şeye inanmaz.
8. Bir hiç, mücadele etmez, umut beslemez.
9. Bir hiç, egosuzdur, kuralsızdır, özdür, özgürdür.
10. Bir hiç, ya kendi yarattığı dünyada yaşar ya da yıkım için savaşır.

Murat Uzferda

 • Aktif Üye
 • ***
 • İleti: 140
Ynt: Anarko Nihilizm
« Yanıtla #1 : Aralık 12, 2018, 01:14:58 ÖS »
bu nihilist anlayış veya nihilizmin burada ortaya konan açılımı, schopenhauer un pesizmine ve niçenin pasif nihilizmine denk düşer durumda, aslında nihilizmi anlamak için realizmi ve onun olumsuzluklarıyla, tutarsızlıklarını çok iyi bilmek gerekiyor, kısacası nihilizm bir realizm eleştirisidir..

ademinruyasi

 • Katılımcı Üye
 • **
 • İleti: 9
Ynt: Anarko Nihilizm
« Yanıtla #2 : Aralık 12, 2018, 02:14:42 ÖS »
  Çok güzel bir yazı olmuş ama anlamlandıramadığım nokta şu
 
Bir bebeğin masumluğu sevilmez mi,bir kadının bakışları,bir çocuğun sevinci,bir arkadaşın elini omzunuza atması,babanın koruyuculuğu,annenin merhameti bunlar duygu oluşturabilecek ve karşısında tepkisiz kalamayacağımız hareketlerdir hatta bir hayvanın muhtaçlığı...

Bencede yıkalım büyük söylevleri,kuramaca hayatları,çıkarcılığı,bencilliği,neme lazımcılığı,başkasına zarar vermeyi,cana kıymayı,tecavüzleri,onursuzluğu,alçaklığı,yola gelmeyen azgın güdüleri,tankları,savaş gemilerini,terör örgütlerini,katilleri ama bir bebeğin gülmesi öğretir bize aydınlığı,iyi tarafı,vicdanı,iyi aklı,bilinci ve dünyanın boşolmadığını, ve yaşamaya değer ilkeleri dünyada sadece ben olmadığını öğretir bize Tanrısız,dinsiz,milletsiz olabilirsiniz ama sevgisiz olamassınız o zaman insan olmayı sindiremeyenlerden olmuş olursunuz yoksa size katılıyorum bu hayat kötü,acımasız ,o yüzden güzelliklerden başlamalı paylaşmadan,eşitlikten Deleuze okudum Nietzscheden alıntılar yapıyor ve eğer mutsuzsan bu senin suçun diyordu sizi suçlamıyorum sadece fikirleriniz başkalarına iyilik getirmez sizde getirmez bence bir atom bombası patlamasın diye mucadele etmek herşeyi hiçliğe vurmaktan anlamlı...

Saygılarımla...