Gönderen Konu: Kitap Tavsiyelerin?  (Okunma sayısı 4933 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

felsefetalebesi

• Katılımcı Üye
  • **
  • İnsan,insanın kurtarıcısıdır...
Ynt: Kitap Tavsiyelerin?
« Yanıtla #15 : Ağustos 15, 2017, 12:35:21 ÖS »
Sağolun Sn.Epoche çok faydalı bir esere benziyor okuma listeme aldım Kritik düşünce siz kitaptan bir kaç bölüm paylaşsanız eğer okuduysanız...
Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi,başkasına yapma...

makarnayadevam

• Katılımcı Üye
  • **
  • Sen iyi olursan,dünya iyi olur..
« Yanıtla #16 : Ağustos 16, 2017, 04:49:32 ÖS »
Merhabalar

Sokrates'in fikirlerini anlatan ve stoacı ahlak hakkında bilgi veren en iyi en okunası yabancı olabilir türk filozof olabilir ama kitap dili türkçe olacak kitaplar hangileridir..

İyi Günler...
Ve kelebek kanadını çırptı...

epoché

• Aktif Üye
« Yanıtla #17 : Ağustos 16, 2017, 05:54:14 ÖS »
Sağolun Sn.Epoche çok faydalı bir esere benziyor okuma listeme aldım Kritik düşünce siz kitaptan bir kaç bölüm paylaşsanız eğer okuduysanız...

Malesef şu anda sayfaları tarama olanağım yok, ama içeriğe şuradan bakabilirsiniz: http://www.kitapyurdu.com/kitap/kritik-dusunce-amp-yasaminizin-ve-ogrenmenizin-sorumlulugunu-ustlenmek-icin-araclar/327147.html
(sol tarafta İç Sayfalara Gözat'a tıklayın..)

Merhabalar

Sokrates'in fikirlerini anlatan ve stoacı ahlak hakkında bilgi veren en iyi en okunası yabancı olabilir türk filozof olabilir ama kitap dili türkçe olacak kitaplar hangileridir..

İyi Günler...

Sokrates:
http://www.idefix.com/Kitap/Platon-Diyaloglar/Platon/Felsefe/Felsefeciler/urunno=0000000308638
http://www.idefix.com/Kitap/Sokrates/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000221790

Stoisizm:
http://www.idefix.com/Kitap/Stoacilarin-Paradokslari/Cicero/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000425610

Bir de şunları yükledim, okumak isterseniz;
http://docdro.id/0KsK6EK
http://docdro.id/vKObtND

makarnayadevam

• Katılımcı Üye
  • **
  • Sen iyi olursan,dünya iyi olur..
« Yanıtla #18 : Ağustos 19, 2017, 05:41:33 ÖS »
Merhabalar

Sn.epoche makale ve kitaplar çok işime yaradı bakıyorum yalnız kritik düşünce kitabını da inceledim böyle kitaplar ne kadar uzman elinden de çıksa biraz piyasa için yazılmış izlenimi veriyor siz ne dersiniz yani stratejik düşünme eleştirel düşünme okumayla nasıl kazanılır bilmem kişi bunun için iyi bir gözlemci ve her kaynağı çok iyi okuyup değerlendirmeli diye düşünüyorum...

İyi Günler...
Ve kelebek kanadını çırptı...

zgnrsn

• Aktif Üye
İsaac Asimov Bilim Rehberi
« Yanıtla #19 : Mart 27, 2018, 11:47:51 ÖÖ »
BİLİM REHBERİ  İsaac Asimov (Çev. Reşit Aşçıoğlu; e yay.

İnsan dediğimiz canlı organizmanın, merak dürtüsü güdümünde ve fayda temini ekseninde olgu ve olayları tanımlama, çözümleme ve yararlanma serüvenini anlatmış Asimov. Popüler bilim formatında -okuyucu odaklı olarak- kolay anlaşılırlık özeniyle.

Kitabın genel teması "Her şey NASIL böyledir?" sorusuna yanıt vermektedir.

Kitabın bazı bölümlerini defalarca okuduğumu hatırlıyorum. Asimov'un konuları en başından ele alması o konudaki adımları, süreci öykülendirmesi beni çekmişti (hem kuruluğu gideriyor, hem de bütünlük sağlıyor; örneğin evrenin büyüklüğü başlangıçtaki kanaatler neydi; kimler hangi katkıları sağladı ve büyüklük algısı genişledi). Keşke "iktisat" konusunu da bu formatta birileri anlatsaydı diye düşünmüşlüğüm vardır.

Kitaptaki ana başlıklar:

Bilim nedir?
Evren
Yerküre
Atmosfer 
Elementler
Tanecikler
Dalgalar ve ışık
Makine
Reaktör
« Son Düzenleme: Mart 27, 2018, 01:54:35 ÖS Gönderen: zgnrsn »

zgnrsn

• Aktif Üye
Ynt: Dünya Nimetleri
« Yanıtla #20 : Ocak 05, 2019, 12:19:02 ÖS »
Dünya Nimetleri – Andre Gide (1869-1951)

Andre Gide, 50 yaşına kadar püriten (katı kuralcı)  anlayışla yaşamış, servet biriktirmiş, sosyal kabul çabalarında bulunmuş (ilkel benlikten ahlaklı insana terfi içerikli “Dar Kapı” isimli romanını bu dönemde yazmıştır); ağır hastalık sebebiyle ölüme teğet geçince hayat görüşü değişmiş ve tüm servetini paraya çevirerek bir tekne satın alıp birkaç dostuyla dünya seyahatine çıkmış. “Dünya Nimetleri” bu döneme ait kitabıdır; roman-deneme arası; lirik anlatımları da var. Özetle püritenlikten stoacılığa geçiş kitabı.

“Sana coşkuyu öğreteceğim Nathanael! Fosfora ışığı nasıl bağlanırsa, yaptıklarımız da bize öyle bağlanır; parıltımızı onlar sağlar…Kitabımı at; kurtul ondan, hayat karşısında binlerce tutumdan biri olduğunu düşün onun. Kendi tutumunu ara; varlıkların en yeri doldurulmazını oluştur.”

“Doğanın istediği gibi yaşamak” ve “hiçbir insani kitabın esiri olmamak” benim için de yönlendirici olmuştur.

Babam 30 lu yaşlarında tetanoz sebebiyle komaya girmiş ve kıl payı kurtulmuş. Kalender, rint, hayat olayları karşısında sakin duruşlu ve teknoloji ilgi alanı olan biri idi. Radyo teknolojisi onun için mucize gibi hayranlık duyulacak bir şeydi; ilkokul öğrenimine karşın radyo tamircisi olmuştu ve isim yapmıştı.

Not: Şehir hatları vapurunda bir genç kız "Dar Kapı" isimli Andre Gide kitabını okuyordu. Öğrenciliğimde 1960 larda okumuştum ve şimdilerde okunuyor olması bana ilginç gelmişti; bu paylaşımı yapmak istedim.
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2019, 02:03:18 ÖS Gönderen: zgnrsn »

zgnrsn

• Aktif Üye
« Yanıtla #21 : Mayıs 22, 2019, 11:27:49 ÖÖ »
TANIDIĞINIZ NARSİST  (Dr. Joseph Burgo  Paloma yay. 2016 çev. Tufan Göbekçin)

Bugünlerde bu kitabı okuyorum. Günlük hayatımızda insanlar arası ilişkilerde narsizmin bu derece etkili olduğunu tahmin etmezdim. 
Her insan, “hayatta kalma” içgüdüsünün gereği olarak kendini sevmeli ve önemsemelidir. Bunu, ilkel benlik ve ego birlikteliği olarak norm ya da normal kalıbında kabul ederiz.

Psikiyatri uzmanı olan yazar, normalin sınırını aşan biraz fazlasını “narsizm”, daha fazlasını “aşırı narsizm”, çok fazlasını “narsistik kişilik bozukluğu”  ve “zorba narsist” olarak tanımlayıp kullanıyor. Bu derecelendirme ve tanı sistematiği dokuz ana ölçüt üzerinden yapıldığını işliyor. Bunların en az beşinin bulunması haline “narsist” tanısı koyuyor. Elbette matematiksel keskinlik/netlik yok; geçişli ve özelliklerin etkinlik derecesi de dikkate alındığında üç dört özelliğin de tanı için yeterli olduğu belirtilmiş.

Kitabın bu başlangıçtan sonrası örneklemelerle devam ediyor.

Kitabı okurken işaretlediğim tanımlardan bahsedeyim: Narsistlerin ortak özelliği “empati yoksunluğu” imiş. “Eleştirilere tahammülsüzlük”, “başarının tümünü sahiplenme”, “aşırı rekabetçilik”, “yeni rakipler tarafından kuşatılmışlık hissi”, “alkış ve takdire açlık”, “başkalarını kullanma”, “abartılmış özsaygı”, “narsistik incinme kaynağını değersizleştirmek”, “kendi hatalarından başkasını suçlamak” vb.

Günlük hayatımızda yakın çevremizde örneklerini algılamışızdır; ya da irrite olup uzak durduklarımız olmuştur. Bende iz bırakanlardan bahsedeyim: İşim sebebiyle temasta olduğum bir meslektaşım on dakika içinde bana stres yüklerdi; zihninde bir kişisel çıkar projesi oluşturur ve bana da figüran rolü vermeye çalışırdı ve bu niyetinin farkedilmeyeceğini sanırdı. Gene iş hayatımda bir üst düzey yönetici, işi düştüğünde aşırı samimi yaklaşımda bulunup; işi bittiğinde selamı keserdi. Gene iş hayatımdan birini hatırlıyorum,  önerdiğimiz çözümü hemen değersizleştirip; ertesi gün kendi çözümüymüş gibi sunardı.   Son örnekteki kanaatimce “narsistik incinme” yaşıyordu.

Narsistik incinmeyi herkes kendi çapında yaşamış olabilir; ve bu da insani bir hal. Diğer taraftan günlük haberlere çıkanlar (bazıları), özellikle bazı magazin aktörleri/oyuncular, söylemleri ve tutumlarıyla aşırı narsistik yapılarını ortaya koyuyorlar ve ruhsal uygunsuzluklarını projekte ediyorlar; akla uydurma başarıları sebebiyle de bu yansıtma mekanizmasının kurbanı olduklarının farkına varamıyorlar.

Bu kitap tanıtımının felsefeyle ne ilgisi var? Ne dersiniz?

« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2019, 11:44:07 ÖÖ Gönderen: zgnrsn »

zgnrsn

• Aktif Üye
« Yanıtla #22 : Mayıs 26, 2019, 04:19:37 ÖS »
Bu kitap tanıtımının felsefeyle ne ilgisi var?

Felsefe yapmaya niyet eden kişi kendini tanımayı önemsemeli ve bu tür defolardan arınmalıdır.  Ruhsal telafi ve savunma mekanizmalarından haberdar, yansıtma mekanizmasını özümsemiş, zihinsel referansların yönetimi konusunda farkındalık geliştirmiş, rafine zihinsel yapılanma eşliğinde felsefeye adım atılmalıdır.

Felsefe en yüksek özeni hakeder.

zgnrsn

• Aktif Üye
Ynt: Sümerli Ludingirra
« Yanıtla #23 : Mayıs 27, 2019, 10:54:14 ÖÖ »
SÜMERLİ LUDİNGİRRA (Geçmişe dönük bilimkurgu) M. İlmiye Çığ, Kaynak yay. 1996

Bu başlık açıldığında paylaşmaya niyet etmiştim; nihayet evde karşıma çıktı. İlginç bir kitaptır.

Bilindiği gibi Mezopotamya’da çok fazla sayıda çivi yazılı tabletler ortaya çıkarılmış. Bunlar genelde kırılmış, parçaları farklı yerlere dağılmış ve çoğu günlük hayata yardımcı olma amacıyla düzenlenmiş yazılardır.

Nippur denilen yerde bulunan ve iyi korunmuş bir tabletin son satırında “Ludingirra’nın yaşam öyküsü; tablet 20” yazısı okununca; içerik potansiyelini sezen arkeologlar bir nevi dedektiflik yaparak dünyanın dört bir yanına müzelere dağılmış parça parça tabletler arasından bu kitabı bir araya getirmeye çalışmışlar ve 23 kadarını elde etmeyi başarmışlar.

Ludingirra (“tanrının adamı” anlamına geliyormuş,) bir öğretmen. 75 yaşında iken gelecek nesilleri hedefleyerek yazmaya karar vermiş.

Birinci tablette hedefini/motivasyonunu detaylı olarak anlatmış.

Diğer başlıklardan bazıları:..."ilk aşkım", "Ulusumuzun öyküleri", "evimiz", "ilk cinsel deneyimim", "belediye başkanımızın başına gelenler"..vb.

Yazılanlar,  4000 yıl önceki bir insan topluluğunun değerlerini, düzenlerini, hayat görüşlerini, kaygı ve sevinçlerini, kültür yapısını vb. anlatıyor.

İlginç olan, günümüz insanı zihinsel çerçevesi ile 4000 yıl önceki insanınkine benzerlikler göstermesi. Bir arpa boyu mesafe gidilmez mi yahu!

Bu arada “bilgelik tanrısı” ifadesi, felsefeyi eski yunan kültüründen başlatanlara bir alternatif olmuş.

4747

« Son Düzenleme: Mayıs 27, 2019, 10:57:50 ÖÖ Gönderen: zgnrsn »