Gönderen Konu: Kitap Tavsiyelerin?  (Okunma sayısı 5531 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

felsefetalebesi

 • Katılımcı Üye
 • **
 • İleti: 18
 • İnsan,insanın kurtarıcısıdır...
Ynt: Kitap Tavsiyelerin?
« Yanıtla #15 : Ağustos 15, 2017, 12:35:21 ÖS »
Sağolun Sn.Epoche çok faydalı bir esere benziyor okuma listeme aldım Kritik düşünce siz kitaptan bir kaç bölüm paylaşsanız eğer okuduysanız...
Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi,başkasına yapma...

makarnayadevam

 • Katılımcı Üye
 • **
 • İleti: 18
 • Sen iyi olursan,dünya iyi olur..
Ynt: Kitap Tavsiyelerin?
« Yanıtla #16 : Ağustos 16, 2017, 04:49:32 ÖS »
Merhabalar

Sokrates'in fikirlerini anlatan ve stoacı ahlak hakkında bilgi veren en iyi en okunası yabancı olabilir türk filozof olabilir ama kitap dili türkçe olacak kitaplar hangileridir..

İyi Günler...
Ve kelebek kanadını çırptı...

echo

 • Aktif Üye
 • ***
 • İleti: 101
Ynt: Kitap Tavsiyelerin?
« Yanıtla #17 : Ağustos 16, 2017, 05:54:14 ÖS »
Sağolun Sn.Epoche çok faydalı bir esere benziyor okuma listeme aldım Kritik düşünce siz kitaptan bir kaç bölüm paylaşsanız eğer okuduysanız...

Malesef şu anda sayfaları tarama olanağım yok, ama içeriğe şuradan bakabilirsiniz: http://www.kitapyurdu.com/kitap/kritik-dusunce-amp-yasaminizin-ve-ogrenmenizin-sorumlulugunu-ustlenmek-icin-araclar/327147.html
(sol tarafta İç Sayfalara Gözat'a tıklayın..)

Merhabalar

Sokrates'in fikirlerini anlatan ve stoacı ahlak hakkında bilgi veren en iyi en okunası yabancı olabilir türk filozof olabilir ama kitap dili türkçe olacak kitaplar hangileridir..

İyi Günler...

Sokrates:
http://www.idefix.com/Kitap/Platon-Diyaloglar/Platon/Felsefe/Felsefeciler/urunno=0000000308638
http://www.idefix.com/Kitap/Sokrates/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000221790

Stoisizm:
http://www.idefix.com/Kitap/Stoacilarin-Paradokslari/Cicero/Felsefe/Felsefe-Bilimi/urunno=0000000425610

Bir de şunları yükledim, okumak isterseniz;
http://docdro.id/0KsK6EK
http://docdro.id/vKObtND

makarnayadevam

 • Katılımcı Üye
 • **
 • İleti: 18
 • Sen iyi olursan,dünya iyi olur..
Ynt: Kitap Tavsiyelerin?
« Yanıtla #18 : Ağustos 19, 2017, 05:41:33 ÖS »
Merhabalar

Sn.epoche makale ve kitaplar çok işime yaradı bakıyorum yalnız kritik düşünce kitabını da inceledim böyle kitaplar ne kadar uzman elinden de çıksa biraz piyasa için yazılmış izlenimi veriyor siz ne dersiniz yani stratejik düşünme eleştirel düşünme okumayla nasıl kazanılır bilmem kişi bunun için iyi bir gözlemci ve her kaynağı çok iyi okuyup değerlendirmeli diye düşünüyorum...

İyi Günler...
Ve kelebek kanadını çırptı...

zgnrsn

 • Ziyaretçi
İsaac Asimov Bilim Rehberi
« Yanıtla #19 : Mart 27, 2018, 11:47:51 ÖÖ »
BİLİM REHBERİ  İsaac Asimov (Çev. Reşit Aşçıoğlu; e yay.

İnsan dediğimiz canlı organizmanın, merak dürtüsü güdümünde ve fayda temini ekseninde olgu ve olayları tanımlama, çözümleme ve yararlanma serüvenini anlatmış Asimov. Popüler bilim formatında -okuyucu odaklı olarak- kolay anlaşılırlık özeniyle.

Kitabın genel teması "Her şey NASIL böyledir?" sorusuna yanıt vermektedir.

Kitabın bazı bölümlerini defalarca okuduğumu hatırlıyorum. Asimov'un konuları en başından ele alması o konudaki adımları, süreci öykülendirmesi beni çekmişti (hem kuruluğu gideriyor, hem de bütünlük sağlıyor; örneğin evrenin büyüklüğü başlangıçtaki kanaatler neydi; kimler hangi katkıları sağladı ve büyüklük algısı genişledi). Keşke "iktisat" konusunu da bu formatta birileri anlatsaydı diye düşünmüşlüğüm vardır.

Kitaptaki ana başlıklar:

Bilim nedir?
Evren
Yerküre
Atmosfer 
Elementler
Tanecikler
Dalgalar ve ışık
Makine
Reaktör
« Son Düzenleme: Mart 27, 2018, 01:54:35 ÖS Gönderen: zgnrsn »

zgnrsn

 • Ziyaretçi
Ynt: Dünya Nimetleri
« Yanıtla #20 : Ocak 05, 2019, 12:19:02 ÖS »
Dünya Nimetleri – Andre Gide (1869-1951)


Andre Gide, 50 yaşına kadar püriten (katı kuralcı)  anlayışla yaşamış, servet biriktirmiş, sosyal kabul çabalarında bulunmuş (ilkel benlikten ahlaklı insana terfi içerikli “Dar Kapı” isimli romanını bu dönemde yazmıştır); ağır hastalık sebebiyle ölüme teğet geçince hayat görüşü değişmiş ve tüm servetini paraya çevirerek bir tekne satın alıp birkaç dostuyla dünya seyahatine çıkmış. “Dünya Nimetleri” bu döneme ait kitabıdır; roman-deneme arası; lirik anlatımları da var. Özetle püritenlikten stoacılığa geçiş kitabı.

“Sana coşkuyu öğreteceğim Nathanael! Fosfora ışığı nasıl bağlanırsa, yaptıklarımız da bize öyle bağlanır; parıltımızı onlar sağlar…Kitabımı at; kurtul ondan, hayat karşısında binlerce tutumdan biri olduğunu düşün onun. Kendi tutumunu ara; varlıkların en yeri doldurulmazını oluştur.”

“Doğanın istediği gibi yaşamak” ve “hiçbir insani kitabın esiri olmamak” benim için de yönlendirici olmuştur.

Babam 30 lu yaşlarında tetanoz sebebiyle komaya girmiş ve kıl payı kurtulmuş. Kalender, rint, hayat olayları karşısında sakin duruşlu ve teknoloji ilgi alanı olan biri idi. Radyo teknolojisi onun için mucize gibi hayranlık duyulacak bir şeydi; ilkokul öğrenimine karşın radyo tamircisi olmuştu ve isim yapmıştı.

Not: Şehir hatları vapurunda bir genç kız "Dar Kapı" isimli Andre Gide kitabını okuyordu. Öğrenciliğimde 1960 larda okumuştum ve şimdilerde okunuyor olması bana ilginç gelmişti; bu paylaşımı yapmak istedim.
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2019, 02:03:18 ÖS Gönderen: zgnrsn »

zgnrsn

 • Ziyaretçi
Ynt: Kitap Tavsiyelerin?
« Yanıtla #21 : Mayıs 22, 2019, 11:27:49 ÖÖ »
TANIDIĞINIZ NARSİST  (Dr. Joseph Burgo  Paloma yay. 2016 çev. Tufan Göbekçin)

Bugünlerde bu kitabı okuyorum. Günlük hayatımızda insanlar arası ilişkilerde narsizmin bu derece etkili olduğunu tahmin etmezdim. 
Her insan, “hayatta kalma” içgüdüsünün gereği olarak kendini sevmeli ve önemsemelidir. Bunu, ilkel benlik ve ego birlikteliği olarak norm ya da normal kalıbında kabul ederiz.

Psikiyatri uzmanı olan yazar, normalin sınırını aşan biraz fazlasını “narsizm”, daha fazlasını “aşırı narsizm”, çok fazlasını “narsistik kişilik bozukluğu”  ve “zorba narsist” olarak tanımlayıp kullanıyor. Bu derecelendirme ve tanı sistematiği dokuz ana ölçüt üzerinden yapıldığını işliyor. Bunların en az beşinin bulunması haline “narsist” tanısı koyuyor. Elbette matematiksel keskinlik/netlik yok; geçişli ve özelliklerin etkinlik derecesi de dikkate alındığında üç dört özelliğin de tanı için yeterli olduğu belirtilmiş.

Kitabın bu başlangıçtan sonrası örneklemelerle devam ediyor.

Kitabı okurken işaretlediğim tanımlardan bahsedeyim: Narsistlerin ortak özelliği “empati yoksunluğu” imiş. “Eleştirilere tahammülsüzlük”, “başarının tümünü sahiplenme”, “aşırı rekabetçilik”, “yeni rakipler tarafından kuşatılmışlık hissi”, “alkış ve takdire açlık”, “başkalarını kullanma”, “abartılmış özsaygı”, “narsistik incinme kaynağını değersizleştirmek”, “kendi hatalarından başkasını suçlamak” vb.

Günlük hayatımızda yakın çevremizde örneklerini algılamışızdır; ya da irrite olup uzak durduklarımız olmuştur. Bende iz bırakanlardan bahsedeyim: İşim sebebiyle temasta olduğum bir meslektaşım on dakika içinde bana stres yüklerdi; zihninde bir kişisel çıkar projesi oluşturur ve bana da figüran rolü vermeye çalışırdı ve bu niyetinin farkedilmeyeceğini sanırdı. Gene iş hayatımda bir üst düzey yönetici, işi düştüğünde aşırı samimi yaklaşımda bulunup; işi bittiğinde selamı keserdi. Gene iş hayatımdan birini hatırlıyorum,  önerdiğimiz çözümü hemen değersizleştirip; ertesi gün kendi çözümüymüş gibi sunardı.   Son örnekteki kanaatimce “narsistik incinme” yaşıyordu.

Narsistik incinmeyi herkes kendi çapında yaşamış olabilir; ve bu da insani bir hal. Diğer taraftan günlük haberlere çıkanlar (bazıları), özellikle bazı magazin aktörleri/oyuncular, söylemleri ve tutumlarıyla aşırı narsistik yapılarını ortaya koyuyorlar ve ruhsal uygunsuzluklarını projekte ediyorlar; akla uydurma başarıları sebebiyle de bu yansıtma mekanizmasının kurbanı olduklarının farkına varamıyorlar.


Bu kitap tanıtımının felsefeyle ne ilgisi var? Ne dersiniz?

« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2019, 11:44:07 ÖÖ Gönderen: zgnrsn »

zgnrsn

 • Ziyaretçi
Ynt: Kitap Tavsiyelerin?
« Yanıtla #22 : Mayıs 26, 2019, 04:19:37 ÖS »
Bu kitap tanıtımının felsefeyle ne ilgisi var?

Felsefe yapmaya niyet eden kişi kendini tanımayı önemsemeli ve bu tür defolardan arınmalıdır.  Ruhsal telafi ve savunma mekanizmalarından haberdar, yansıtma mekanizmasını özümsemiş, zihinsel referansların yönetimi konusunda farkındalık geliştirmiş, rafine zihinsel yapılanma eşliğinde felsefeye adım atılmalıdır.

 Felsefe en yüksek özeni hakeder.

zgnrsn

 • Ziyaretçi
Ynt: Sümerli Ludingirra
« Yanıtla #23 : Mayıs 27, 2019, 10:54:14 ÖÖ »
SÜMERLİ LUDİNGİRRA (Geçmişe dönük bilimkurgu) M. İlmiye Çığ, Kaynak yay. 1996

Bu başlık açıldığında paylaşmaya niyet etmiştim; nihayet evde karşıma çıktı. İlginç bir kitaptır.

Bilindiği gibi Mezopotamya’da çok fazla sayıda çivi yazılı tabletler ortaya çıkarılmış. Bunlar genelde kırılmış, parçaları farklı yerlere dağılmış ve çoğu günlük hayata yardımcı olma amacıyla düzenlenmiş yazılardır.

Nippur denilen yerde bulunan ve iyi korunmuş bir tabletin son satırında “Ludingirra’nın yaşam öyküsü; tablet 20” yazısı okununca; içerik potansiyelini sezen arkeologlar bir nevi dedektiflik yaparak dünyanın dört bir yanına müzelere dağılmış parça parça tabletler arasından bu kitabı bir araya getirmeye çalışmışlar ve 23 kadarını elde etmeyi başarmışlar.

Ludingirra (“tanrının adamı” anlamına geliyormuş,) bir öğretmen. 75 yaşında iken gelecek nesilleri hedefleyerek yazmaya karar vermiş.

Birinci tablette hedefini/motivasyonunu detaylı olarak anlatmış.

Diğer başlıklardan bazıları:..."ilk aşkım", "Ulusumuzun öyküleri", "evimiz", "ilk cinsel deneyimim", "belediye başkanımızın başına gelenler"..vb.
 
Yazılanlar,  4000 yıl önceki bir insan topluluğunun değerlerini, düzenlerini, hayat görüşlerini, kaygı ve sevinçlerini, kültür yapısını vb. anlatıyor.

İlginç olan, günümüz insanı zihinsel çerçevesi ile 4000 yıl önceki insanınkine benzerlikler göstermesi. Bir arpa boyu mesafe gidilmez mi yahu!

Bu arada “bilgelik tanrısı” ifadesi, felsefeyi eski yunan kültüründen başlatanlara bir alternatif olmuş.

4747

« Son Düzenleme: Mayıs 27, 2019, 10:57:50 ÖÖ Gönderen: zgnrsn »

zgnrsn-R

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 4
Ynt: Kitap Tavsiyelerin?
« Yanıtla #24 : Ağustos 31, 2019, 02:54:11 ÖS »
Bilimsel Gizemler ve Yalanlar   Enis Doko

Şehir efsanesi haline gelmiş paganik takıntılar ve new age akımlar konularında gerçekçi açıklamalar.

Kitabı okumadım; fakat dün akşam tv programındaki söyleşide örneklemeler anlatıldı; onu izledim.

Anlam açlığımız sebebiyle ilk çağlardan itibaren gizem düşkünlüğümüz sürüyor. Gizemli bir şeylerin mevcut olması anlam ümidimizi besliyor.

Diğer taraftan alt beynimiz, -irademiz dışında- kendiliğinden evrenin bütünüyle ilişkiyi arzu ediyor; kozmik bağlantı arıyor (örneğin astroloji düşkünlüğü; "secret" kitabının gördüğü ilgi vb.).

Fakat tüm bunlar okült (bilim dışı) yaklaşımlardır. Felsefe ile ciddi ilgilenenler bunları aşmalıdır. İşte bu kitabı okumak için bir neden.

liberte

 • Katılımcı Üye
 • **
 • İleti: 10
Ynt: Kitap Tavsiyelerin?
« Yanıtla #25 : Eylül 06, 2019, 12:49:47 ÖS »
Bir gün süper markette gezinirken bulantı isimli bir Sartre kitabına rastladım. Aldım okudum. Buraya kadar bir şey yok. İlginç olan kısmı bu kitap bir roman kıvamında yazıldığı için felsefe kitabının bir süper markette satılıyor olmasıydı. Bu kitabı okuyup, anlayabilmek için felsefeden epeyce bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Demek ki herkes filozofmuş memlekette.

Bulantı ne demek? Bulantı; tarihsel seçimlerimizi yaparken bizden önce bu seçimleri bilinçsizce yapmış olan kişi ile karşılaşmanız. Onun serbestçe yaptığı bu seçimleri üzerinize almanızla başlayan süreçtir. Burada belki annenizi anıp bir sigara yakabilirsiniz. Veya metresinizle ilişki yaşarken birden geriye doğru bakabilirsiniz. İşte bütün bunlar tarihsel seçimlerimizin birinci aşamasını oluştururlar. Bu birinci aşamada alkolik, sigara tutkunu değil mütedeyyin olmanız önerilir. Ama bu asla olmaz çünkü siz de daha önceki kişi gibi bilgisizce hareket edersiniz.

Marksizmi anlatırken psikanalize gidilebilir mesela Althusser'in değimiyle kadınlar, kadın hastalar tarafından doktora psikanaliz yapılabilir. Kadınlar tarafından ilgi odağı olunabilir mesela. Bu işlem Marksizmin akitf tarafını gösterir. Yani kural dışılığını, topluma aykırılığını temsil eder. Ama böyle mi kalır. Tabiki hayır. Aktif yapı giderek pasifleşir HEgelci bir ahlaki normla karşılaşılır ve giderek yalnızlaştırılır. Şİmdi bu birinci aşamadır. Eğer birinci aşamada başarısız olunursa diğer 2 aşamada gerçek açığa çıkarılmaz çünkü gerçeğe ulaşmanın birden fazla yolunun önü açılır. Her şey bir tuzak olur ve giderek her adımınızı kaplar. Dolayısıyla diğer aşamalarda yüzeysel değil daha derinine bilgiye sahip olunur. İşte bulantı bu birinci aşamada yaşanır. Son aşamada bulantı daha da güçlenerek gelebilir. Sartre bu kadar bilgi isteyen bir konuyu simgelerle, benzetmelerle bir roman kıvamında anlatır. İnsanlar da bunu roman kıvamında okurlar. Ben BULANTI kitabını tavsie ediyorum.


« Son Düzenleme: Eylül 06, 2019, 08:05:23 ÖS Gönderen: liberte »

zgnrsn-R

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 4
Ynt: Yalanın Siyaseti
« Yanıtla #26 : Eylül 12, 2019, 10:36:51 ÖÖ »
YALANın SİYASETi  Yalın Alpay

Yalanın meşrulaştırılması, Hakikatin önemsizleştirilmesi ve hileli akıl yürütme teknikleri...POST TRUTH

Felsefe uğraşımızda hakikati arıyoruz. Kullandığımız araç, aklımız; ne var ki akıl mükemmel değil; hatta yararları yanında -hiç de azımsanmayacak ölçüde- zararları da var.

Diğer taraftan günlük yaşantımızda uyaran bombardımanı altındayız. Gazeteler ve televizyonların bir bölümü,  halkın cahillik derecesine göre akıl çelerek (algı operasyonları, dezenformasyonlar vb.) çıkar aramayı görev edinmişler.

Düşünsel referansların yönetimi, -çok çok önemli olmasına rağmen- bilim dahil hemen hiçbir alanda protokole bağlanmış değil. Kişisel yeteneğe ve diyalektiğe (tez-antitez-sentez yöntemine) terkedilmiş durumda.

Sömürgeci ülkelerin uyguladığı operasyonlar, beyin yıkamalar ve yönlendirmeleri incelediğimizde onların bu konuda uzmanlaştıkları ve yöntemleri bilinçli olarak kullandıklarını sezebiliyoruz.

İşte bu kitapta bu yöntemleri ve örneklerini görerek bir nevi savunma/korunma bilinci edinebiliriz

Evet, kişisel deneyimlerimiz ve sağduyumuzla, sorgulama gücümüzle bazı sunumların negatif niyetini sezebiliyoruz; ancak sistematik bilinçlenmek bizi daha yetkin yapacaktır.